Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce model de actiune sa fac impotriva sefului.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce model de actiune sa fac impotriva sefului.

Lucrez la o institutie de stat, la buget si avem de facut anumite ore suplimentare platite bine. Eu am cateva ore, deoarece sunt mereu sarit din schema, iar restul au cu zecile, pentru care sunt platiti f.bine.
Mie nu mi se da nici un raspuns, nimic. In continuare sunt omis fara motiv la aceste ore suplimentare.
POt formula o actiune de discriminare? Sau la ce model de actiune ma incadrez si eu?
Potrivit Codului Muncii, la solicitarea angajatorului salariatii pot efectua munca suplimentara.

Prin urmare, vi s-a adresat o astfel de solicitare?
Nu e vb. de ore suplimentare. Sunt ore de munca pe timp de noapte mult mai bine platite. Pe altii ii baga pe lista, pemine nu. Altii au 100 pe luna, eu am 5.
In acest caz, puteti sesiza Inspectia Muncii si/sau CNCD - Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii pentru discriminare.