avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce model de actiune sa fac impotriva sefului.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce model de actiune sa fac impotriva sefului.

Lucrez la o institutie de stat, la buget si avem de facut anumite ore suplimentare platite bine. Eu am cateva ore, deoarece sunt mereu sarit din schema, iar restul au cu zecile, pentru care sunt platiti f.bine.
Mie nu mi se da nici un raspuns, nimic. In continuare sunt omis fara motiv la aceste ore suplimentare.
POt formula o actiune de discriminare? Sau la ce model de actiune ma incadrez si eu?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:48, 12 Mai 2020
Potrivit Codului Muncii, la solicitarea angajatorului salariatii pot efectua munca suplimentara.

Prin urmare, vi s-a adresat o astfel de solicitare?
Nu e vb. de ore suplimentare. Sunt ore de munca pe timp de noapte mult mai bine platite. Pe altii ii baga pe lista, pemine nu. Altii au 100 pe luna, eu am 5.
In acest caz, puteti sesiza Inspectia Muncii si/sau CNCD - Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii pentru discriminare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Unde raportam discriminarile BX BX Daca compania nu ia vreo masura, ce putem face in cazul discriminarilor ? Exemple: 1. Intr-un anume departament, fara vreun motiv intemeiat, nu se ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, as dori sa va întreb pentru discriminarea privind ... florin 71 florin 71 Bună ziua, as dori sa va întreb pentru discriminarea privind acordarea unor drepturi salariale unde trebuie sa ma adresez . (vezi toată discuția)
Discriminare salariala campian campian Am vechime in munca peste 20 de ani si comform legii 284\2010 am o remuneratie mai mica decat colegele mele cu vechime mai mica.Am gradatia 5,clasa de ... (vezi toată discuția)