Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Somaj tehnic de la instituirea stării de urgență
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Somaj tehnic de la instituirea stării de urgență

Pe data de 16 martie a fost instituită starea de urgență. Angajatorul nu a suspendat contractul de munca si nu a băgat angajații in somaj tehnic (Este vorba despre locuri de munca in magazine din mall).De pe 16 martie angajații au fost puși să facă cerere de concediu si firma i a băgat în concediu de odihna pana pe 1 aprilie.Atsfel li s a impus sa si i a toate zilele de concediu pe care le.aveau de luat pentru munca depusă.pana in martie .Este normal si legal ?daca starea de urgență s a aplicat incepand cu 16 martie cand s au închis si mall urile nu trebuia ca angajatii sa primească somaj tehnic si sa si pastreze zilele de concediu Pt a si le lua cand se va reîncepe activitatea sau sa fie plătite de angajator?daca angajatorul a păcălit angajații si i a platit normal în luna martie luându le zilele de concediu si a aplicat.si pt somaj tehnic fără ca angajatii sa afle ? Cum se poate verifica acest lucru ?
Nu este obligatorie trimiterea in "somaj tehnic" a salariatilor.

Pentru a verifica situatia c.i.m., salariatii se pot adresa angajatorului, in scris,pentru a li se elibera un extras REVISAL.
In situatia in care refuza, pot sesiza ITM-ul.
Pai si cum ramane cu faptul că angajatorul a pus angajații sa faca cerere si sa ia tot concediul de odihna ?Parca concediul de odihna se i a cand dorește angajatul ,are dreptul la asta ,dar angajatorul practic le a ordonat sa si ia concediul , nu i a intrebat daca sunt de acord ....

Cornel Vasile a scris:

Nu este obligatorie trimiterea in "somaj tehnic" a salariatilor.

Pentru a verifica situatia c.i.m., salariatii se pot adresa angajatorului, in scris,pentru a li se elibera un extras REVISAL.
In situatia in care refuza, pot sesiza ITM-ul.

Dani1993, utilizator
Cum adică nu este obligatorie trimiterea în șomaj tehnic?pai daca s a decretat starea de urgență și mall urile s au închis , angajații nu si mai pot efectua activitatea ,daca angajatorul nu ii Concediaza ce stadiu legal va avea contractul de munca ?automat rămâne suspendarea ori cu somaj tehnic ori cu indemnizație de la angajator.

Cornel Vasile a scris:

Nu este obligatorie trimiterea in "somaj tehnic" a salariatilor.

Pentru a verifica situatia c.i.m., salariatii se pot adresa angajatorului, in scris,pentru a li se elibera un extras REVISAL.
In situatia in care refuza, pot sesiza ITM-ul.

Dani1993, utilizator
In situatia de fata practic angajatorul a dispus cum a vrut de zilele de concediu de odihna ale angajatului ...conform legii angajatul are dreptul sa isi i a zilele de concediu cand dorește, nu la ordinul angajatorului

Cornel Vasile a scris:

Nu este obligatorie trimiterea in "somaj tehnic" a salariatilor.

Pentru a verifica situatia c.i.m., salariatii se pot adresa angajatorului, in scris,pentru a li se elibera un extras REVISAL.
In situatia in care refuza, pot sesiza ITM-ul.