Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contract de Vânzare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Contract de Vânzare

Buna ziua .As vrea sa știu care este suma minima care o pot trece într-un contract de vânzare/cumparate apartament pentru a nu putea fi atacată de nimeni .
Tabelul de mai jos indică tranşele la care trebuie raportată valoarea bunului pentru a calcula onorariul de autentificare, cât şi cotele procentuale care alcătuiesc onorariul notarial final şi ce reprezintă acestea.
Valoarea imobilului vândut
Formulă de calcul onorariu notarial

a) până la 15.000 lei
2,2%, dar nu mai puţin de 150 lei
b) de la 15.001 lei la 30.000 lei
330 lei + 1,6% pentru suma care depăşeşte 15.001 lei
c) de la 30.001 lei la 60.000 lei
580 lei + 1,3% pentru suma care depăşeşte 30.001 iei
d) de la 60.001 lei la 300.000 lei
970 lei + 0,9% pentru suma care depăşeşte 60.001 lei
e) de la 300.001 lei la 600.000 lei
3.130 lei + 0,65% pentru suma care depăşeşte 300.001 lei
f) peste 600.001 lei
5.080 lei + 0,44% pentru suma care depăşeşte 600.001 lei
Eu ma încadrez undeva la lefteră( d )și apartamentul are o valoare de 50000€ .As putea trece 60001 lei pentru a respecta aceasta grila
Depinde de zonă, și multe alte criterii. Întrebați NOTARUL care este valoarea de piață a imobilului.

Suma de bani trebuie să fie reala, nu fictivă, și trebuie virată în contul bancar al vânzătorului, iar chitanța trebuie depusă la NOTAR.
Dapix, utilizator
e o alta grila, nu la fel de publica, dar vi se va comunica valoarea cand veti arata actele de proprietate. grila face referire la orasul si zona unde e construit imobilul si include preturi minim acceptabile la care se calculeaza toate taxele.
cat despre neatacare:
- pretul sa fie minimum cel din grila sau chiar mai mare.
- daca dvs vindeti puteti cere cumparatorului sa plateasca el taxele si sa deduca suma din pretul convenit.
- daca dvs cumparati trebuie sa faceti dovada platii sumei, nu doar sa declare vanzatorul ca a primit-o
donatiile mascate sunt usor atacabile.
adriandimitriu, utilizator