Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Schimbare functie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Schimbare functie

Are dreptul un angajator sa îmi schimbe funcția la 6 luni după ce ma întorc din ccc doar ca să pună pe altul în loc doar ca asa vrea el?
Nu.
Dar ce e de făcut dacă ma presează sa îmi dau demisia pentru ca ei deja au pe altul în loc si o sa revin într o funcție inferioara
Decizia de a demisiona reprezintă actul unilateral de voinţă al salariatului şi nu poate fi „impusă” de angajator. Cu alte cuvinte, angajatorul nu are niciun temei legal în a influenţa decizia salariatului privind încetarea contractului de muncă prin demisie. Dacă angajatorul doreşte încetarea raporturilor de muncă cu salariatului, acesta are la dispoziţie varianta concedierii, cu respectarea însă a dispozitiilor prevazute in Codul muncii.

Incercati sa sesizati ITM-ul local cu privire la demisia sugerata de catre angajator.