Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Clauze Contract Vanzare Cumparare Imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Clauze Contract Vanzare Cumparare Imobil

Buna ziua,

in toamna anului trecut am hotarat sa achizitionez o casa noua, la momentul respectiv casa fiind "la alb" insa fara utilitati (curent electric / gaze naturale). In promisiunea de vanzare am introdus clauze foarte clare legate de predarea imobilului bransat la toate utilitatile disponibile zonei. Trecand printr-un proces indelungat si dureros pe partea de finisare a casei ne-am apropiat foarte mult de termenul de expirare al promisiunii (31.12.2019), casa fiind finisata partial (60%), cu bransament la curent electric, fara gaz.

Deoarece vanzatorul este persoana fizica, avand mai multe case la vanzare si pentru a evita plata TVA in 2020, a inceput sa faca presiuni asupra mea pentru semnarea Contractului de Vanzare Cumparare, in pofida faptului ca imobilul nu era finisat complet si nu exista bransament la gaze, asa cum s-a prevazut in promisiunea de vanzare.

Dupa indelungi discutii, in care vanzatorul si-a prezentat intentia de rea vointa in situatia in care nu incheiem tranzactia pana la finele anului 2019 am acceptat semnarea contractului de vanzare cu conditia introducerii urmatoarelor clauze:

"4.2. Subsemnatul, XXXX XXXX, in calitate de cumparator, declar ca am luat la
cunostinta ca imobilul nu este bransat individual la reteaua de gaze naturale si inteleg sa
dobandesc proprietatea bunului in aceste conditii, urmand ca acest bransament sa fie realizat
in integritate pe cheltuiala vânzătorului pana la data de 01.04.2020.

Subsemnatul, XXXX XXXX, in calitate de cumparator, declar ca am luat la
cunostinta de faptul ca, imobilul nu este finisat in totalitate si inteleg sa dobandesc
proprietatea bunului in aceste conditii, urmand ca lucrarile de finisare sa fie realizate in
integritate pe cheltuiala vânzătorului pana la data de 01.04.2020.

In cazul in care vor exista lucrari care au fost executate defectuos (nu corespund cu cerintele
cumparatorului), eu, vanzatorul, mă oblig sa le remedieze pe cheltuiala proprie in cel mai
scurt timp (conform cerintelor cumparatorului).

Noi, XXXX XXX, vanzator, si eu, XXXX XXXX, cumparator agream de comun acord intocmirea unui proces verbal de
constatare care va contine finisajele nerealizate si/sau realizate defectuos ce necesita
remedieri, process verbal ce constituie anexă la prezentul contract.

In cazul intarzierii finalizarii acestor lucrari eu, XXXX XXXX, in calitate de
vanzator, mă oblig să îl despăgubesc pe cumpărător - XXXX XXXX cu suma de
5.750 (cincimiișaptesutecincizeci) EUR, prin virament bancar, nu mai tarziu de 02.04.2020.

Pentru fiecare zi de intarziere a platii despagubirii se vor adauga penalitati in valoare de 1%
din suma de 5.750 (cincimiișaptesutecincizeci) EUR."

Evident, cum era de asteptat, termenul a fost depasit cu 42 de zile, fara bransament la gaz, fara despagubire, si cu defecte de executie ale imobilului care mi-au produs multe alte cheltuieli.

Intrebarea mea catre dvs.: Ce este de facut in aceasta situatie ? Ce sanse sunt de obtinere a unei decizii favorabile in instanta, dat fiind si contextul COVID ?
Am incercat sa discut cu vanzatorul pe acest subiect insa raspunsurile au fost nonsalante si s-a cautat mutarea responsabilitatii la firma executanta pentru bransament.

Multumesc !
paul.dtc, utilizator
Buna ziua,
Vanzatorul se va prevala de forta majora.
Notificati-l printr-un executor judecatoresc ca intelegeti ca termenul sa-l prelungiti cu cate zile credeti de la data incetarii starii de urgenta dar dupa acea data veti actiona in instanta.
Daca nu se conformeaza il actionati in instanta.
Buna ziua,
va multumesc mult pentru raspunsul rapid.

Cred ca ar fi important de mentionat urmatoarele doua lucruri:
1. Distrigaz nu si-a sistat activitatea de racordare / bransament in aceasta perioada, nu exista un comunicat de presa, oficial, in acest sens.
2. Starea de urgenta a fost instaurata pe data de 16 martie 2020, cu 2 saptamani inainte de implinirea termenului de 1 aprilie 2020.

Date fiind aceste lucruri, ce termen ar trebui sa dau de la data incetarii starii de urgenta pentru plata despagubirii ?

Multumesc mult pentru sprijinul oferit.