Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cadastru efectuat gresit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cadastru efectuat gresit

Buna dimineata,
In anul 2013 am intabulat un teren de 1200mp,La măsurătoare a iesit exact ca in acte .
Acum cateva zile am aflat ca s a facut actualizarea terenului prin 2018, probabil cand si au mai facut carte funciară vreun vecin. Actualizare care nu este in tocmai cu realitatea, mi a repoziționat altfel terenul, mi a micșorat cu 1 m latimea si mi a mărit lungimea, ceea ce nu este Ok cu realitatea in teren
Am apelat la d l care mi a facut cadastru in 2013 si l am rugat sa mi explice despre ce este vorba, a zis ca a fist o suprapunere pe latime a terenurilor si a fost contactat la momentul acela, si a dat acordul pt modificare in momentul acela
Acum l am chemat sa vada, sa măsoare din nou sa vada ca in realitate nu se suprapune nimic cu nimeni, este totul Ok pe teren, si ma cam amâna sa rezolvam problema
1. Se poate face vreo modificare in cartea funciară fara acordul proprietarului?
2.Daca nu reusesc sa clarific lucrurile cu d l de la cadastru care s a ocupat in 2013, pot sa apelez la alta firma de cadastru pt corectarea greșelilor sau trbuie numai cu dansul ?

1. In principiu, nu.
2. Puteti sa apelati la oricine altcineva.
Cel mai bine este sa mergeti la OCPI si sa solicitati actele de la dosarul referatului prin care a fost repozitionat terenu dvs. In mod normal, in acel dosar ar trebui sa se gaseasca si acordul dvs. Nu avea de ce sa isi dea acordul cadastristul, acest acord se cere proprietarului.