Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prelungire CIM determinata in somaj tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prelungire CIM determinata in somaj tehnic

Buna ziua,
Angajatul X are CIM pe perioada determinata pana la data de 09.05.2020 inclusiv,
In perioada 01.04.2020-14.05.2020 (inclusiv) angajatorul a vrut sa trimita angajatul X in somaj tehnic (in contextul epidemiei COVID-19). Dat fiind faptul ca i se va prelungi CIM angajatului, cum trebuie operat in Revisal?
La ce data se opereaza incetarea suspendarii CIM pentru somaj tehnic, data inceput- sfarsit suspendare, de cand produce efecte, cand se opereaza prelungirea CIM si cu ce data se reia somajul tehnic?
Multumesc
Trebuia suspendat CIM pana la data incetarii. Oricum suspendarea nu are sens dupa incheierea contractului.

Daca se prelungeste, se emite decizia in acest sens si apoi decizia de suspendare sau se face una singura.
La data de 08.05.2020 trebuia : incetat suspendarea, prelungit durata c.i.m. si apoi operata o noua suspendare a c.i.m.