Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare suspendare si inregistrare incetare contract ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare suspendare si inregistrare incetare contract in Revisal

O salariata revine din co crestere copil (2 ani) la data zz.
La data zz-1 ea face cerere pentru reluarea activitatii incepand cu zz si in acelasi timp isi depune demisia.
Referitor la aceasta situatie as avea cateva intrebari:
1. Angajatorul este de acord cu neefectuarea demisiei: cand inceteaza contractul?
2. Cum se opereaza in Revisal data incetare suspendare si data incetare contract?
1. C.i.m. inceteaza la data renuntarii totale de catre angajator la termenul de preaviz.

2. In REVISAL se opereaza mai intai incetarea suspendarii c.i.m. si apoi incetarea c.i.m. ...
data incetarii suspendarii = data terminarii CCC
data incetarii c.im. = data renuntarii totale la termenul de preaviz
Buna ziua,
Revin din nou cu o nelamurire: pot face suspendarea si incetarea contractului de munca incepand cu data de zz si inregistrand toate datele in ziua zz-1 ?
cris2279, utilizator
Da, se poate asa ceva ...
Buna ziua,

va rog fiti amabili si ajutati-ma cu o problema si cu o lamurire.
Am avut angajati suspendati, carora data de sfarsit suspendare a fost vineri, 01.02.2013.
Astazi o sa intru in Revisal sa le incetez suspendarea. Nu stiu cu ce data fac decizia de incetare a suspendarii. Va fi decizia nr. x / 02.02.2013 (sambata) - societatea nu are program de lucru sambata si duminica sau va fi decizia x/ 04.02.2013 (Luni)? Si voi opera incetarea suspendarii cu ziua de sambata - 02.02.2013 - pentru ca angajatul sa aiba continuitate, chiar daca a fost zi nelucratoare ... Si angajatii care au contractul suspendat pentru toata luna Februarie, lor li se va modifica salariul minim brut dupa ce revin din suspendare. Am dreptate?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
1. data incetarii = 01.02.2013 ... decizia putand emisa cu data de astazi

2. modificare salariului se va opera dupa incetarea suspendarii ....