avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare suspendare si inregistrare incetare contract ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare suspendare si inregistrare incetare contract in Revisal

O salariata revine din co crestere copil (2 ani) la data zz.
La data zz-1 ea face cerere pentru reluarea activitatii incepand cu zz si in acelasi timp isi depune demisia.
Referitor la aceasta situatie as avea cateva intrebari:
1. Angajatorul este de acord cu neefectuarea demisiei: cand inceteaza contractul?
2. Cum se opereaza in Revisal data incetare suspendare si data incetare contract?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:45, 21 Mai 2013
1. C.i.m. inceteaza la data renuntarii totale de catre angajator la termenul de preaviz.

2. In REVISAL se opereaza mai intai incetarea suspendarii c.i.m. si apoi incetarea c.i.m. ...
data incetarii suspendarii = data terminarii CCC
data incetarii c.im. = data renuntarii totale la termenul de preaviz
Buna ziua,
Revin din nou cu o nelamurire: pot face suspendarea si incetarea contractului de munca incepand cu data de zz si inregistrand toate datele in ziua zz-1 ?
Ultima modificare: Luni, 10 Septembrie 2012
cris2279, utilizator
Da, se poate asa ceva ...
Buna ziua,

va rog fiti amabili si ajutati-ma cu o problema si cu o lamurire.
Am avut angajati suspendati, carora data de sfarsit suspendare a fost vineri, 01.02.2013.
Astazi o sa intru in Revisal sa le incetez suspendarea. Nu stiu cu ce data fac decizia de incetare a suspendarii. Va fi decizia nr. x / 02.02.2013 (sambata) - societatea nu are program de lucru sambata si duminica sau va fi decizia x/ 04.02.2013 (Luni)? Si voi opera incetarea suspendarii cu ziua de sambata - 02.02.2013 - pentru ca angajatul sa aiba continuitate, chiar daca a fost zi nelucratoare ... Si angajatii care au contractul suspendat pentru toata luna Februarie, lor li se va modifica salariul minim brut dupa ce revin din suspendare. Am dreptate?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
1. data incetarii = 01.02.2013 ... decizia putand emisa cu data de astazi

2. modificare salariului se va opera dupa incetarea suspendarii ....

Alte discuții în legătură

Concediu fara plata de o zi in noul revisal popanaid popanaid Am cativa angajati care au avut numai 1 zi de concediu fara plata. ex: 20 apr. Trec data de inceput suspendare 20.04, data de sfarsit tot 20.04, dar nu ma ... (vezi toată discuția)
Concediu fara salar Andrei Gica Andrei Gica Durata unui concediu fara salar se masoara in zile calendaristice sau in zile lucratoare? (vezi toată discuția)
Termen inregistrare revisal - incetare suspendare cim/revenire ccc sorina_a_b sorina_a_b Buna ziua, As dori sa stiu care este termenul legal in care angajatorul poate inregistra in REVISAL actul de revenire din CIC al angajatei, respectiv ... (vezi toată discuția)