avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de indemnizatie pt bebe 2?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de indemnizatie pt bebe 2?

Buna ziua. Am terminat studiile in anul 2016 iar in data de 13 mai 2017 am nascut bebe 1, in perioada iulie - mai, nu am lucrat, dar am beneficiat de indemnizatie . Pe bebe 2 l am nascut pe 7 mai 2020, iar in perioada de după terminarea indemnizatiei bebe 1, mai 2019 Până în mai 2020 nu am mai lucrat. Intrebarea mea este: mai beneficiez de indemnizatie pt bebe 2? Dacă da, ce acte trebuie in plus fata de cele afisate pe site( am nevoie de vreo adeverința in care sa arate ca am beneficiat de indemnizatie pt bebe 1 si de unde trebuue sa o iau?)? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:54, 15 Mai 2020
iunie 2018 - mai 2020 este perioada eligibila pentru CCC2

iunie 2018 - mai 2019 perioada luata in calcul. ...fix 12 luni

Adeverinta pentru CCC1 o luati de la AJPIS - Agenția Judeteană pentru Plăți și Inspecție Sociala

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Insarcinata dupa icc Madaaa Madaaa Buna ziua! Am urmatoarea speță: inainte de a ramane insarcinata nu mai lucram insa am beneficiat de ICC pentru ca am realizat venituri supuse impozitului ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil 2 Melania.i Melania.i Buna ziua. Pe 13 mai 2020 bebe 1 face 3 ani, am beneficiat de indemnizatie pana la 2 ani iar dupa nu am mai lucrat. Pe 28 aprilie 5 mai 2020 se naste bebe 2, ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie Luyy Luyy Bună ziua! As dori sa va adresez o întrebare în legătură cu indemnizația pt cel de al doilea bebe. Pentru primul bebe am luat indemnizatie fiind la ... (vezi toată discuția)