Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Insarcinata dupa ICC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Insarcinata dupa ICC

Buna ziua!

Am urmatoarea speță: inainte de a ramane insarcinata nu mai lucram insa am beneficiat de ICC pentru ca am realizat venituri supuse impozitului într-o perioadă de 12 luni din ultimii 2 ani dinaintea nașterii.
Am terminat ICC-ul de 5 luni si urmeaza sa nasc din nou in iunie 2021, peste 4 luni. Dupa terminarea ICC-ului nu am lucrat.
1. Acum voi mai beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului?
2. Daca da, ce acte trebuie sa depun pentru indemnizatie in aceasta situatie caci acum nu mai am dovada venitului de la angajator (adeverinta).. ?

Multumesc !
Madaaa, utilizator
Cand a implinit primul copil varsta de 2 ani?
Cornel Vasile, Consilier juridic
In septembrie 2020

Cornel Vasile a scris:

Cand a implinit primul copil varsta de 2 ani?

iulie 2019 - iunie 2021 este perioada eligibila pentru CCC2

iulie 2019 - septembrie 2020 perioada luata in calcul ..... in speta, veti beneficia de indemnizatie si pentru cel de-al doilea copil.

La dosar veti depune adeverinta de la AJPIS pentru CCC1.