avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 228 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Insarcinata dupa ICC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Insarcinata dupa ICC

Buna ziua!

Am urmatoarea speță: inainte de a ramane insarcinata nu mai lucram insa am beneficiat de ICC pentru ca am realizat venituri supuse impozitului într-o perioadă de 12 luni din ultimii 2 ani dinaintea nașterii.
Am terminat ICC-ul de 5 luni si urmeaza sa nasc din nou in iunie 2021, peste 4 luni. Dupa terminarea ICC-ului nu am lucrat.
1. Acum voi mai beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului?
2. Daca da, ce acte trebuie sa depun pentru indemnizatie in aceasta situatie caci acum nu mai am dovada venitului de la angajator (adeverinta).. ?

Multumesc !
Ultima modificare: Miercuri, 24 Februarie 2021
Madaaa, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:42, 24 Februarie 2021
Cand a implinit primul copil varsta de 2 ani?
Ultima modificare: Miercuri, 24 Februarie 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic
In septembrie 2020

Cornel Vasile a scris:

Cand a implinit primul copil varsta de 2 ani?

iulie 2019 - iunie 2021 este perioada eligibila pentru CCC2

iulie 2019 - septembrie 2020 perioada luata in calcul ..... in speta, veti beneficia de indemnizatie si pentru cel de-al doilea copil.

La dosar veti depune adeverinta de la AJPIS pentru CCC1.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sunt însărcinată în 2 luni și am ieșit din ... Mădălina Hazu Mădălina Hazu Bună ziua , sunt însărcinată în 2 luni și am ieșit din concediu de creștere copil la începutul lunii Februarie, nu știam că sunt însărcinată și ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de indemnizatie pt bebe 2? Ana isaac Ana isaac Buna ziua. Am terminat studiile in anul 2016 iar in data de 13 mai 2017 am nascut bebe 1, in perioada iulie - mai, nu am lucrat, dar am beneficiat de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua eu am fost in concediu pentru îngrijire copil până ... Valentinamarin Valentinamarin Buna ziua eu am fost in concediu pentru îngrijire copil până în data de 15 decembrie 2021 după această perioadă nu m-am putut întoarce la munca ... (vezi toată discuția)