avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 250 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Platita factura firma din buzunarul personal al ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Platita factura firma din buzunarul personal al patronului

una ziua,

patronul firmei a platit o factura din buzunarul personal si as dori sa mi spune ti daca este corect cum am inreg:

am inreg factura 3021=401
4426=401

i-am facut DP in ziua respectiva 542= 5311
dupa ce am validat factura i-am dat plata si am facut 401=542

am vb cu cineva si mi-a spus ca inreg factura ii da validare,face DP dar cand face plata alege 5311( 5311=401).

care inregistrare este mai corecta.
Este obligatoriu sa completez decontul de chelt s-au este suficient DP.

multumesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Mai 2020
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 23:22, 23 Mai 2020
Logica mea este urmatoarea:
- se acorda avans din casierie pt achizitii diverse de la furnizori: 542/analitic = 5311;
- sosesc documentele de achizitie si se procedeaza la decontarea avansului: 3021/4426 = 401 si 401 = 542;
- daca este cazul - se returneaza in casierie banii neutilizati sau se plateste diferenta dintre avansul acordat si valoarea facturii achitate

Nu inteleg ratiunea folosirii lui 542 daca nu s-a dat efectiv un avans din casierie...

Mai degraba se inregistreaza factura, normal; plata ei: 401 = 462/analitic si apoi plata creditorului sau direct 401 = 5311 daca banii din casierie sunt mereu in "buzunarul" administratorului/patronului...cam asa se practica :))


sensitivec a scris:



[...]

Nu inteleg ratiunea folosirii lui 542 daca nu s-a dat efectiv un avans din casierie...

[...]


Logica este ca se poate intampla ca sa dai cuiva un avans, cumparaturile sa fie mai scumpe si sa plateasca diferenta din banii proprii. La sosire sau cum se stabileste in firma, primeste diferenta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Depunere numerar magnectical magnectical Buna ziua. Am o situatie de genul: patronul, care este si asociat si salariat plateste cu numerar (din buzunarul ) lui ,cu foaie de varsamant o factura care ... (vezi toată discuția)
Deconturi de cheltuiala grecuanamaria grecuanamaria ma puteti ajuta cu privire la inreg dec de cheltuiala? care sunt inregistrarile care se fac? va multumesc (vezi toată discuția)
Solutie privind decontarea facturilor atunci cand nu sunt bani in casa MIHAELAJURGEA MIHAELAJURGEA Cat de gresita este inregistrarea platii facturilor prin inregistrarea 401 = 462 , avand in vedere ca societatea nu dispune de bani in (registrul) casa sau ... (vezi toată discuția)