avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general deconturi de cheltuiala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

deconturi de cheltuiala

ma puteti ajuta cu privire la inreg dec de cheltuiala? care sunt inregistrarile care se fac?
va multumesc
Cel mai recent răspuns: grecuanamaria , utilizator 14:33, 23 Ianuarie 2009
Daca angajatul (patronul, etc) a facut o cheltuiala din banii sai, atunci cand aduce documentele (factura sau chitanta pe numele firmei) se inregistreaza

6XX = 401 - factura (obligatia de plata)
401 = 542 (achitarea facturii de catre angajat/patron). Obs. Stiu pe altii care folosesc in loc de 542 (daca nu e angajat al firmei) contul 462.

542 (462) = 5311(5121) - achitarea si inchiderea decontului.
multumesc din suflet
dar daca mai intai ii dau banii prin 542.x=5311, care vor fi inreg cand imi aduce justif?6xx=401
401=542
este corect? si se inchide decontuli n felul acesta?sau mai trebuie inregistrat ceva?
eu zic ca e corecta monografia la momentul justificarii. 6xx=401,401=542 sau eu mai fac 6xx,4426(daca e cazul)=542.
Daca in avansul e mai mare decat in actele justif. adica daca nu s-au consumat toti banii se poate face pe restul de bani un ordin de incasare catre caserie (5311=542.x) si astfel soldul contului 542.x va fi 0.
MULTUMESC DIN SIFLET:D

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cash direct din bancomat gdec gdec Salutare la toti! Poate s-a mai discutat, dar eu nu am gasit nimic acum, asa ca intreb si eu: patronul retrage numerar cu cardul firmei din bancomat de pe ... (vezi toată discuția)
Achitare facturi prin card bancar adriana_ramona adriana_ramona Daca se achita facturi prin cardul bancar aferent contului curent al firmei cum este corect a se inregistra : 581=5121, 5311=581, 401=5311; sau direct ... (vezi toată discuția)
Platita factura firma din buzunarul personal al patronului Serbanstefan21 Serbanstefan21 una ziua, patronul firmei a platit o factura din buzunarul personal si as dori sa mi spune ti daca este corect cum am inreg: am inreg factura ... (vezi toată discuția)