Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Termometru COVID 19
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Termometru COVID 19

Unde ( daca este prevazut ), se mentioneaza ca incepind cu noua stare de alerta , se prevede ca angajatorul trebuie sa-si achizitioneze un termometru si sa masoare temperatura la angajati inainte de inceperea activitatii .
OWARDO, utilizator
Se poate dispune in ordin al ministrului.

Si angajatorul are dreptul.de a proceda in acest mod deoarece apara sanatatea salariatilor si sanatatea publica.Deci, chiar si fara un act normativ se putea proceda asa.
Gasiti informatii utile despre starea de alerta instituita, aici: www.avocatnet.ro/articol_547...
Vedeti pct.3 primul aliniat. Aveti nevoie de termometru special pentru respectarea masurii.
Legea 55/2020
art. 13
Pe durata stării de alertă, prin ordin comun al ministrului sănătății și ministrului afacerilor interne se poate institui:
a) obligativitatea purtării măștii de protecție în spațiile publice închise, spațiile comerciale, mijloacele de transport în comun și la locul de muncă;

b) obligativitatea organizării activității instituțiilor și autorităților publice, operatorilor economici și profesioniștilor, astfel încât să se asigure la intrarea în sediu, în mod obligatoriu, triajul epidemiologic și dezinfectarea obligatorie a mâinilor, atât pentru personalul propriu, cât și pentru vizitatori. Pentru personalul propriu triajul epidemiologic constă în măsurarea temperaturii prin termometru noncontact, iar pentru vizitatori triajul se realizează prin măsurarea temperaturii.
......