avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 586 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Declaratie pe propie raspundere
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Declaratie pe propie raspundere

Motivul deplasarii in afara localitatii nr 9:
-participarea la evenimente familiale, cu un numar restrans de persoane si respectarea regulilor de distantare sociala.

Pot interpreta ca, am voie sa-mi vizitez parintii intr-o alta localitate ?

Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 12:09, 28 Mai 2020
Evenimente sociale ar insemna o cununie, etc...zic eu...
Daca doriti sa va vizitati parinti care domiciliaza in alta localitate, puteti bifa punctul 11 din declaratie: alte motive justificative.
Ultima modificare: Vineri, 15 Mai 2020
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
Si daca il opreste politia si il intreaba motivul...
Nu prea pare motiv justificat...
Va incadrati la pct. 11 , cu siguranta ca exista si un motiv pentru care doriti sa va vedeti parintii.
Acesta este singurul punct din declaratie unde va puteti incadra.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu nu cred ca guvernul a apreciat in acest sens.
Daca ar fi gandit asa ar insemna ca aproape toti din tara sa se plimbe prin toata tara ca sa isi vada rudele acum.
Si acest lucru ar insemna un risc ridicat de transmitere a virusului dintr-un oras in altul.
Este recomandata in continuare distantarea sociala pentru ca altfel era inutil sa ne mai aflam in stare de alerta.

Motiv temeinic ar fi daca ruda ar fi bolnava in faza terminala si sa nu fie infectata cu COVID 19 pentru ca altfel nu ar mai avea sanse de a mai vedea ruda.
Am.dat un exemplu de motiv justificat fara putiinta de tagada.

Starea de alerta are scopul.de a tine infectarile posibile in zone fixe si nu de a se ajunge la o transmisie masiva a noului coronavirus de la.o.zona la.alta a tarii.
Ultima modificare: Vineri, 15 Mai 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Covid 19 parinti parinti Fiul meu, locuiește și lucrează în Sibiu, este singur, ,necăsătorit , îi este permis sa vină în Făgăraș,(jud.Brașov ) la casa părinților, în ... (vezi toată discuția)
Situatia de calatorie intra-judeteana dupa 15 mai CUchina12 CUchina12 Buna ziua, O intrebare specifica care ar putea fi de ajutor mai multora (cu probleme similare). Pe data de 15 sau 16 trebuie sa fac urmatoarele: 1.Sa merg ... (vezi toată discuția)
Ref ordonanțe militare miruna27 miruna27 Am 65 de ani și doresc sa ma deplasez in alta localitate pt îngrijirea părinților. Menționez ca nu ma încadrez in cele doua ore 11-13. Am voie? (vezi toată discuția)