Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Declaratie pe propie raspundere
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Declaratie pe propie raspundere

Motivul deplasarii in afara localitatii nr 9:
-participarea la evenimente familiale, cu un numar restrans de persoane si respectarea regulilor de distantare sociala.

Pot interpreta ca, am voie sa-mi vizitez parintii intr-o alta localitate ?

Multumesc anticipat!
Evenimente sociale ar insemna o cununie, etc...zic eu...
Daca doriti sa va vizitati parinti care domiciliaza in alta localitate, puteti bifa punctul 11 din declaratie: alte motive justificative.
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
Si daca il opreste politia si il intreaba motivul...
Nu prea pare motiv justificat...
Va incadrati la pct. 11 , cu siguranta ca exista si un motiv pentru care doriti sa va vedeti parintii.
Acesta este singurul punct din declaratie unde va puteti incadra.
Eu nu cred ca guvernul a apreciat in acest sens.
Daca ar fi gandit asa ar insemna ca aproape toti din tara sa se plimbe prin toata tara ca sa isi vada rudele acum.
Si acest lucru ar insemna un risc ridicat de transmitere a virusului dintr-un oras in altul.
Este recomandata in continuare distantarea sociala pentru ca altfel era inutil sa ne mai aflam in stare de alerta.

Motiv temeinic ar fi daca ruda ar fi bolnava in faza terminala si sa nu fie infectata cu COVID 19 pentru ca altfel nu ar mai avea sanse de a mai vedea ruda.
Am.dat un exemplu de motiv justificat fara putiinta de tagada.

Starea de alerta are scopul.de a tine infectarile posibile in zone fixe si nu de a se ajunge la o transmisie masiva a noului coronavirus de la.o.zona la.alta a tarii.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat