Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... PURTAREA MASTII LA LOCUL DE MUNCA
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

PURTAREA MASTII LA LOCUL DE MUNCA

Este obligatorie purtarea mastii la locul de munca, chiar daca acesta este in aer liber?
Ma refer aici la interpretarea corecta a Legii 55.
e vorba de spatiile inchise. totusi distanta dintre persoane trebuie sa fie cea specificata. cereti specialistului SSM sa revizuiasca ROI.
In cadrul firmelor, angajatorii in functie de identificarea si evaluarea riscurilor profesionale la locul de munca vor nominaliza in instructiunile proprii ssm toate situatiile (dupa caz si in aer liber) si vor preciza modul in care se poarta, schimba, etc. masca idividuala de protectie,
Valabil pentru masca individuala de protectie acordata ca EIP, dar si pentru masca medicala ca protectie individuala impotriva covid 19.