Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drum de servitute
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drum de servitute

La cumpărare imobil exista un drum de servitute de 4 m pe care ulterior vecinul nu l a respectat,spunând că nu i trebuie drum de acces până la imobilul meu asa ca si a luat cei 2 m,a facut gard,si a construit garaj ,trecând prin partea mea la drumul public spunând că e drum de servitute.Eu am primit împreună cu nepoata mea, de la părinți câte jumătate din imobil si avem acte separat inclusiv drumul de servitute de 2 m. În cazul vânzării imobilului ce fac cu acest vecin care nu a respectat legiuitorul care a prevăzut drumul de servitute de 4 m? Drum necesar intrării în cazuri speciale mai ales ca se întinde pe o distanță de 30- 35 m, ceea ce ne- a facut imposibilă intrarea cu masina pt aducere lemne de foc, mat de construcții etc, drum aflat si in panta iar totu se cară cu spatele.
Cum adică „avem acte separat inclusiv drumul de servitute de 2 m”?
E de 2 m sau de 4? Și vecinul de unde avea și el 2?
Dacă era drum de 4 m, cum ați hotărât că fiecare are câte 2?