Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare contract vanzare-cumparare prin dol
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare contract vanzare-cumparare prin dol

In 2009 am cumparat o casa cu teren 600 mp dintr-o parcela de 1500. Propietarul s-a ocupat cu cadastrul - intabulare deoarece asta era meseria lui...eu bucuros ca nu mai trebuie sa caut pe altcineva. Mi-a aratat pe unde vine hotarul ...ca am poarta mica plus doua porti mari cu drum de servitute....iar eu l-am crezut...fara sa studiez cu atentie actele. Mi-a spus ca nu are rost sa imi inchid cu gard propietatea pana nu se vinde si restul care ramasese din parcela de 1500 mp si ca pot sa am grija de toata gradina cum ar veni. Asa am si facut timp de 6 ani. Acum un an a vandut si cealalta parcela si m-am trezit ca nu am nici drum de intrare cu servitute si nici macar poarta..si ca este a vecinului care a cumparat...adica ar trebui sa sar gardul sa intru in casa...nu mai pot sa intru cu masina in garaj...hotarul fiind cu mult mai aproape de casa fata de cum mi-a aratat. Am verificat actele cu atentie ( ceea ce trebuia sa fi facut atunci dar am avut incredere in el ) hotarul este cu totul altfel decat mi-a arat el ,dar scrie propietate inconjurata de gard de lemn si poarta de fier. Pe schita nu se incadreaza si poarta...dar totusi scrie ca am poarta.As vrea sa aflu daca am vreo sansa dupa atatia ani sa dovedesc ca am fost inselat si sa anulez contractul prin dol. Nu cred ca ar cumpara cineva o casa cu garaj dar fara intrare.
Va multumesc !
Prescripţia dreptului la acţiunea în anularea unui act juridic începe să curgă în cazul dolului, din ziua când a fost descoperit, şi operează în 3 ani de la acea dată.