Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Martor sau persoana vatamata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Martor sau persoana vatamata

In cazul in care o persoana care face o plângere impotriva unei persoane cu privire la făptul ca aceasta a facut afirmații mincinoase , infracțiunea de mărturie mincinoasă, dosar care se clasează fapta nu exista, dar persoana care a facut plângerea a fost audiata ca si martor si nu ca persoana vatamata este gresita aceasta audiere sau nu, in conditiile in care persoana care a facut plangerea nu a cerut să fie audiata ca si martor, va rog sa-mi mi răspundeți?
viorelv, utilizator
Bună ziua,

Dupa opinia mea este perfect legala ascultarea ca martor a persoanei a care a făcut plângerea pentru mărturie mincinoasă.

În acest sens, precizez ca infracțiunea de mărturie mincinoasă este prevăzută în capitolul referitor la infracțiunile privind înfăptuirea justiției. Astfel, subiectul pasiv principal (persoana vătămată), in aceasta situație, este statul.
Popa Andra-Ingrid - Avocat colaborator , Avocat
Se mulțumește!