Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Deranjarea proprietarilor sub motivul citirii ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Deranjarea proprietarilor sub motivul citirii apometrelor

Daca comitetul de bloc poate deranja locatarii oricind,motivind citirea indexului la calorifere -repartitoare sau apometre ?
Discutati in comitetul executiv sa se stabileasca un program. Sa se afiseze ca in data de ... sau in fiecare luna in ziua de... se verifica si citeste indexul.
Propuneti chiar dv programul.
Articolul 12 din HG 1588/2007, care face referire la drepturile si obligatiile proprietarilor, la punctul B, Obligaţii, alin. b, prevede ca proprietarii sunt obligati sa permita accesul in apartament al unui delegat al asociatiei numai cu un preaviz de cinci zile:

"b) să accepte accesul în apartamentul sau în spaţiul său, cu un preaviz de 5 zile, al unui delegat al asociaţiei, atunci când este necesar şi justificat să se inspecteze, să se repare ori să se înlocuiască elemente din proprietatea comună, la care se poate avea acces numai din respectivul apartament sau spaţiu. Fac excepţie cazurile de urgenţă, când accesul se poate face fără preaviz, conform prevederilor din statutul asociaţiei de proprietari"
O data eu i-am dat afara din casa.
Au venit pe n.v. si au intrat cu tupeu chiar daca le-am spus sa vina alta data.
De atunci se afiseaza mare la intrarea in bloc cu 2-3 zile inainte ca sa nu mai existe discutii.B-)