Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Fiscalitate PFA CAEN 6202 - prestare servicii ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Fiscalitate PFA CAEN 6202 - prestare servicii intracomunitare

Buna ziua,
Prin amabilitatea Dvs. adresez urmatoarea speta:

Pentru un PFA cu norma de venit care presteaza servicii intracomunitare pentru o alta companie dintr-un stat membru UE, platitoare de TVA. Activitatea se desfasoara la client, adica in alta tara membra UE.

1. Dupa completarea declaratiei 091 pentru obtinerea codului de TVA, se va primi un alt CUI ce va trebui folosit in relatia cu clientul?
2. Trebuie depusa lunar declaratia 390?
3. Declaratia 390 se depune exclusiv online, fiind obligatorie semnarea digitala?
4. Ce alte declaratii se impun a fi depuse tinand cont ca se realizeaza venit lunar (300, 301)?
5. Datorez TVA statului in acest context?
valentinnn, utilizator
Buna ziua,
1.Se obtine un cod de TVA, care se va folosi doar in tranzactiile intracomunitare;
2.Se va depune 390 doar in lunile cand sunt tranzactii intracomunitare;
3.Da;
4.Nu se mai depun alte declaratii lunare (doar declaratia unica pentru impozitul pe venit si contributiile sociale, la termenul legal);
5. Nu, pana la atingerea cifrei de afaceri de 300000 lei intr-un an.
Multumesc foarte frumos pentru raspuns.