Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Legea 19 supraveghere copii
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Legea 19 supraveghere copii

Buna seara. Ce documente trebuie să se regăsească la dosarul cu salariați care sunt acasa cu copii in baza legii 19? Este suficientă cererea salariatului prin care solicită zile libere în baza legii 19 si declarația pe propria răspundere a celuilalt părinte, conform formularului tip din HG 217, in care este specificat faptul că nu a solicitat zile libere în baza legii 19 si ca nu se află în concediu de odihnă sau concediu fara plată si certificatul de nastere al copilului? Angajatorul este obligat să solicite salariatului adeverință de la locul de munca al celuilalt părinte?
Este suficienta cererea salariatului ,declarația pe propria răspundere a celuilalt părinte, conform formularului tip din HG 217, in care este specificat faptul că nu a solicitat zile libere în baza legii 19 si ca nu se află în concediu de odihnă sau concediu fara plată si certificatul de nastere al copilului.