Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se semneaza un contract pentru o constructie la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se semneaza un contract pentru o constructie la rosu fara sa fii pacalit?

Vreau sa-mi cumpar o casa in Romania dar eu sunt plecat in strainatate. Vreau sa-mi cumpar o casa de la o firma de constructii care vor un avans pentru o casa in faza initiala de constructii. Din cauza la coronavirus, eu nu pot veni in aceasta perioada sa semnez un contract la notar(promisiune de cumparare/vanzare) si mi-au spus sa semnam un contract de mana, pe care il putem oficializa la notar cand ma intorc in tara, Ce imi sugerati?
Spune-ti-mi ce se semneaza in astfel de cazuri si ce ar trebui sa contina un astfel de contract
Manuela Rășină, administrator
Promisiunea de vânzare nu este obligatoriu să fie făcută în formă autentică (notarială).
Însă forma notarială este de preferat, din motive evidente.
Aceste contracte pot avea pagini întregi de clauze, care nu pot fi expuse lămuritor aici.
Consultați un notar sau un alt specialist pentru o consultație.
În plus cum semnați „de mână” dacă nu puteți veni în țară?
Poate ar fi mai bine sa dati o procura unei persoane din tara, care sa se ocupe de acest lucru.
Multumesc Geanina de raspuns, legat de semnatura de mana, ma gandeam prin email sa le printam si semnam dar tare as vrea sa fie facut totul la notar. Versiunea notariala se poate face prin posta cumva, sau doar la fata locului?
"Versiunea notariala" -cum spuneţi dumneavoastră, poate fi efectuată doar în faţa notarului.