avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda Contraventionala act normativ gresit mentionat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda Contraventionala act normativ gresit mentionat

Buna ziua,

In cursul acestei seri am fost sanctionat pentru ca nu aveam luminile de intalnire aprinse.

In procesul verbal au fost mentionare OUG 195/2002 art 101/2 si 114/1/b. Aceste articole nu fac referire la fapta savarsita. De asemenea sanctiunea a fost de 6 puncte amenda si 4 puncte penalizare.
Vreau sa contest procesul verbal in instanta pe baza faptului ca este nul datorita incadrarii faptei in mod gresit cat si a aplicarii sanctiunii total gresit. Fapta se incadra la cu totul alt articol fata de cel mentionat in PV.

Am sanse de a obtine anularea lui pe baza acestor motive?
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 05:24, 25 Mai 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cred ca ati citit gresit PV de contraventie. 101/2 din OUG 195/2002 are si o trimitere la art. 108/1/c/4. Iar art 114/1/b este din RA OUG195/2002, insemnand regulamentul de aplicare al OUG 195/2002, echivalent cu HG1391/2006.
[ link extern ]
[ link extern ]
Ultima modificare: Luni, 25 Mai 2020
latka, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Art. 121/1 respectiv 101/2 din oug 195/2002 sunt abrogate? v_razvy v_razvy Buna ziua.Am fost sanctionat pentru depasirea vitezei intr-o localitate din Arges.In PV, agentul a completat la incadrarea faptei: art.121/1 din RAOUG ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am fost amendat cu 6×145=870 lei iar la descrierea ... Mihai/2061 Mihai/2061 Buna ziua, am fost amendat cu 6×145=870 lei iar la descrierea faptei scrie ca am condus si la intersectie nu m-am incadrat corespunzator directiei de mers ... (vezi toată discuția)
Proces verbal redactat greșit Mihai mka Mihai mka Care credeți că ar fi șansele de câștig în cazul contestării în instanță a unui PV redactat greșit și anume: am fost surprins de aparat radar că ... (vezi toată discuția)