Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda Contraventionala act normativ gresit mentionat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda Contraventionala act normativ gresit mentionat

Buna ziua,

In cursul acestei seri am fost sanctionat pentru ca nu aveam luminile de intalnire aprinse.

In procesul verbal au fost mentionare OUG 195/2002 art 101/2 si 114/1/b. Aceste articole nu fac referire la fapta savarsita. De asemenea sanctiunea a fost de 6 puncte amenda si 4 puncte penalizare.
Vreau sa contest procesul verbal in instanta pe baza faptului ca este nul datorita incadrarii faptei in mod gresit cat si a aplicarii sanctiunii total gresit. Fapta se incadra la cu totul alt articol fata de cel mentionat in PV.

Am sanse de a obtine anularea lui pe baza acestor motive?
Cred ca ati citit gresit PV de contraventie. 101/2 din OUG 195/2002 are si o trimitere la art. 108/1/c/4. Iar art 114/1/b este din RA OUG195/2002, insemnand regulamentul de aplicare al OUG 195/2002, echivalent cu HG1391/2006.
[ link extern ]
latka, utilizator