Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Șomaj în strainatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Șomaj în strainatate

Bună ziua,
Socrul meu lucrează de mulți ani în Italia la o fabrica care acum l-a băgat în șomaj. El trebuie sa își ia și lichidarea de la firma. Ar vrea sa revină în tara dar nu știe cum poate proceda sa își primească șomajul și lichidarea. Trebuie sa vina sa deschidă cont aici sau ii poate deschide altcineva contul pentru a i se putea vira banii?
Mulțumesc!
Buna ziua,
Discutati cu autoritatile de acolo, ele stiu cum este reglementata acordarea somajului acolo.
Beneficiez de ajutor de şomaj în Italia şi intenţionez să mă întorc în România. Pot să transfer ajutorul de şomaj din Italia în România?
[ link extern ]