Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Art. XV din OUG 30/2020 pt mediatori
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Art. XV din OUG 30/2020 pt mediatori

Buna ziua
Mediatorii isi pot (au putut) intrerupe activitatea ca urmare a efectelor pandemiei si sa beneficieze de indemnizatia de 75% din salariul mediu brut?
Am un client mediator si mi-a zis ca cei de la Consiliul de mediere nu raspund la telefon, iar pe site-ul Consiliului eu nu am vazut decat amenintari cu recuperarea taxelor neplatite.
Cei de acolo se ocupa si cu problemele de actualitate ale mediatorilor?
Da, mediatorii beneficiază de indemnizație dacă depun cerere către AJPIS județean.
Este un drept conferit de lege și o opțiune a fiecărui mediator, Consiliul de mediere nu are nicio implicare și nicio obligație în această problemă.
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator
Buna seara, va multumesc de implicare.
Cred ca acele personaje care populeaza Consiliul de Mediere ar fi trebuit sa se implice mai mult. Sa posteze pe siteul Consiliului informatii legate de aceasta situatie si sa ajute mediatorii in acest sens. Puteau lua legatura cu AJPIS-ul mult mai usor. Oricum greu se raspunde la acele telefoane.
Daca tot sunt interesati doar de banii mediatorilor, pe care cred ca unii nu i-au mai castigat de ani de zile, ar fi trebuit sa se gandeasca ca acea indemnizatie de somaj tehnic de la stat, primita pe 2 luni de zile, le-ar fi permis acestora sa-si plateasca toate taxele restante la Consiliu. S-a gandit cineva la acest lucru?
Au fost discuții pe grupurile mediatorilor de pe rețelele de socializare privind șomajul tehnic. Presupun că nu ați urmărit dvs. Sunt mulți mediatori care au beneficiat de indemnizație. Puteți depune cererea pentru luna mai începând cu 1 iunie, Succes!
S-a refuzat primirea unei astfel de cereri pe motiv ca BM nu se inregistreaza la ONRC.
Acum, într-adevăr, mediatorii nu mai beneficiază de acel ajutor, însă în starea de urgență au beneficiat toți cei care au depus cereri.