Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Registru de evidenta fiscala pentru PFA cu norma de ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Registru de evidenta fiscala pentru PFA cu norma de venit

Buna seara. Este obligatoriu registrul de evidenta fiscala pentru PFA cu norma de venit? Multumesc!
Nu. Rostul lui este sa cuprinda detaliat toti pasii si cu sumele aferente care au stat la baza acelor sume finale trecute in declaratia unica la venituri si cheltuili si impozitului pe venit. Cum la impozitarea pe norma de venit nu e cazul de asa ceva, nici acest registru nu mai apare ca necesar ci doar registrul de incasari si plati, partea de incasari pentru ca e legat de tva, adica valoarea incasarilor daca depaseste acel plafon care impune inregistrare ca platitor de tva.
Buna ziua,
Referitor la Registrul de evidenta fiscala in Codul Fiscal la Art 69 Alin 8 se prevde ca "Contribuabilii care desfășoară activități pentru care venitul net se determină pe bază de norme de venit au obligația să completeze numai partea referitoare la venituri din Registrul de evidență fiscală și nu au obligații privind evidența contabilă."
Registrul de evidenta fiscala pentru persoanele fizice este reglementat de Ordinul MFP 3254/2017.