avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Carantina e obligatorie sau nu pentru șoferii de tir ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Carantina e obligatorie sau nu pentru șoferii de tir reveniți în țară?

Sunt sofer de camion(tir) lucrez afara(comunitate) sant plecat de pe 06.01.20 la munca si nu am revenit acasa pana acum 06.06.20.
Intrebarea mea este: daca vin acum acasa cum trebuie sa procedez legal legat de situatia covid19?
Carantina sau autoizolarea saunt obligatorii?
Eu am tranzitat Germania, Olanda,Anglia si ptr intoarcere voi tranzita si Austria-Ungaria.
Ma intereseaza daca este obligatorie ptr șoferii de tir carantina(autoizolarea).
Si daca da si nu am posibilitate la domiciliu ce solutie as mai avea?
Cel mai recent răspuns: Avocat Anca Angheloiu , Avocat 23:24, 6 Iunie 2020
Buna seara,

Sunt exceptati de la masura autoizolarii conducătorii autovehiculelor de transport marfă cu capacitatea maximă autorizată mai mare de 2,4 tone, potrivit Hotatârii de Guvern privind declararea stării de alertă și măsurile care se aplică pe durata acesteia pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Oug 30/18.03.2020 Anca Naty Anca Naty Pe perioada vacantei ce posibilitate are o familie monoparentala sa ramana acasa pentru a supraveghea copilul minor? (vezi toată discuția)
Începerea la munca Alexandra10090 Alexandra10090 Copilu meu face 2 ani pe 10 august 2020 și eu ar trebui să incep pe 2 iunie ce trebuie să fac ? Incep munca sau mai stau acasa ca nu am cu cine sa las ... (vezi toată discuția)