Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Carantina e obligatorie sau nu pentru șoferii de tir ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Carantina e obligatorie sau nu pentru șoferii de tir reveniți în țară?

Sunt sofer de camion(tir) lucrez afara(comunitate) sant plecat de pe 06.01.20 la munca si nu am revenit acasa pana acum 06.06.20.
Intrebarea mea este: daca vin acum acasa cum trebuie sa procedez legal legat de situatia covid19?
Carantina sau autoizolarea saunt obligatorii?
Eu am tranzitat Germania, Olanda,Anglia si ptr intoarcere voi tranzita si Austria-Ungaria.
Ma intereseaza daca este obligatorie ptr șoferii de tir carantina(autoizolarea).
Si daca da si nu am posibilitate la domiciliu ce solutie as mai avea?
Buna seara,

Sunt exceptati de la masura autoizolarii conducătorii autovehiculelor de transport marfă cu capacitatea maximă autorizată mai mare de 2,4 tone, potrivit Hotatârii de Guvern privind declararea stării de alertă și măsurile care se aplică pe durata acesteia pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19