Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Însărcinată si concediata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Însărcinată si concediata

Buna ziua. Tocmai m au sunat de la muncă,si mi sa spus că vom fi concediați toți ptr ca,din cauza virusului nu se mai deschide magazinul unde lucrez,acest magazin se află în mall si nu li se da voie sa l deschida. Drept urmare brendul va ieși dupa piața. Acum vreau sa va intreb. Eu sunt însărcinată,ce se poate intampla cu mine ? Ma poate da si pe mine afară? Exista vreo modalitate sa fiu macar dată în somaj? De la munca momentan nu mi au spus ce sa va întâmpla cu mine. Multumesc!
Buna ziua,
Va pot trimite in somaj, din somaj sa beneficiati de concediul maternal ( pre si postnatal, cele 126 de zile) si de acolo de concediul pentru crestere copil-CCC.
Ce vechime aveti in munca?
Angajatorul a fost anuntat ca sunteti insarcinata?
La locul actual de muncă 8 luni dar in ultimii 7 ani am pauza de 2 săptămâni fără contract

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Va pot trimite in somaj, din somaj sa beneficiati de concediul maternal ( pre si postnatal, cele 126 de zile) si de acolo de concediul pentru crestere copil-CCC.
Ce vechime aveti in munca?

Da am anunțat din martie am fost in medical pana acum pe data de 10 iunie
Nu contează ca ati anuntat sau nu firma, daca o radiaza si pleaca din tara nu aveti ce face.
O sa primiti, sau ar trebui sa primiti, actele la încetarea contractului si apoi puteti alege sa primiti somaj, apoi concediul maternal ( care suspenda somajul si il puteti relua dupa CCC, daca nu gasiti sa va angajati) si CCC, dupa concediul maternal sau puteti renunța la acestea si depune, dupa nastere si daca aveti 12 luni lucrate, direct actele pentru CCC.