Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Sfarsitul mandatului presedintelui
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Sfarsitul mandatului presedintelui

Se poate trage concluzia ca sfarsitul mandatului nu echivaleaza cu terminarea responsabilitatiii presedintelui.?Reiese din legea 196/2018 ca presedintele si comitetul raman tinuti a raspunde pana la momentul la care sunt inlocuiti cu alte persoane in aceste functii de conducere ?
Reiese din legea 196/2018 ca presedintele si comitetul raman tinuti a raspunde pana la momentul la care sunt inlocuiti cu alte persoane in aceste functii de conducere ?

Legiuitorul a dispus reguli generale
Perioada mandatului in care presedintele de asociatie este ales sa exercite atributii in numele asociatiei de proprietari si a membrilor proprietari este hotarata de adunarea generala
Sunt cazuri in care in perioada mandatului apar situatii neprevazute boala,deces
Exista situatii in care atat presedintele de asociatie cat si membrii comitetului executiv prin hotarare judecatoreasca definitiva au interdictia sa mai exercite responsabilitati sau situatia in care presedintele de asociatie