Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat atestare fiscala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat atestare fiscala

Trebuie sa prezint la notar un certificat de atestare fiscala pentru o casa ce-o detin la tara . As dori sa stiu daca ii pot ruga sa mi-l trimita cu posta in original, avand in vedere faptul ca este destul de departe locatia, la 300 km si nu am cum sa ajung in viitorul apropiat.
Intreb, deoarece intotdeauna am intampinat dificultati privind emiterea diverselor documente la acea primarie.
In cazul in care nu vor sa mi-l dea decat personal, pot invoca o lege pentru a-l putea obtine prin posta sau printr-o persoana delegata ?
Multumesc,
Puteti sa împuterniciti pe cineva din localitatea respectiva, printr-o procura notariala.
Nu cred ca va vor trimite nimic prin posta, pentru că trebuie achitata o taxa pentru eliberarea certificatului de atestare fiscală, plus taxele de expediere.