Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... noul cod penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

noul cod penal

Pana la urma cand intra efectiv in vigoare noul cod penal ???
Ce efect are asupra proceselor in desfasurare ??
Ce efect are asupra sentintelor definitive???
Noul Cod Penal,art. 446,alin.(1)
Prezentul cod intra in vigoare la data care va fi stabilita in legea pentru punerea in aplicare a acestuia.
alin.(3):
In termen de 12 luni de la data publicarii prezentului cod in Monitorul Oficial al Roamaniei,Partea I,Guvernul va supune Parlamentului spre adoptare proiectul de lege pentru punerea in aplicare a Codului Penal.
Nu se stie data exacta cand noul Cod penal va intra in vigoare. Nu este sigur nici macar faptul ca va mai intra in vigoare in forma in care se regaseste acum. Ca principiu, in caz de succesiune a legilor in timp, legea este in pricipiu neretroactiva si nici nu ultraractiveaza insa, in cazul legii penale, cu titlu de exceptie, se aplica legea penala mai favorabila.
Art. 11-Legea penala nu se aplica faptelor care, la data cand au fost savarsite, nu erau prevazute ca infractiuni.
Art. 12-Legea penala nu se aplica faptelor savarsite sub legea veche, daca nu mai sunt prevazute de legea noua. In acest caz executarea pedepselor, a masurilor de siguranta si a masurilor educative, pronuntate in baza legii vechi, precum si toate consecintele penale ale hotararilor judecatoresti privitoare la aceste fapte, inceteaza prin intrarea in vigoare a legii noi.Legea care prevede masuri de siguranta sau masuri educative se aplica si infractiunilor care nu au fost definitiv judecate pana la data intrarii in vigoare a legii noi.
Art. 13-In cazul in care de la savarsirea infractiunii pana la judecarea definitiva a cauzei au intervenit una sau mai multe legi penale, se aplica legea cea mai favorabila.Cand legea anterioara este mai favorabila, pedepsele complimentare care au corespondent in legea penala noua se aplica in continutul si limitele prevazute de aceasta, iar cele care nu mai sunt prevazute in legea penala noua nu se mai aplica.
Art. 14-Cand dupa ramanerea definitiva a hotararii de condamnare si pana la executarea completa a pedepsei inchisorii sau amenzii a intervenit o lege care prevede o pedeapsa mai usoara, sanctiunea aplicata, daca depaseste maximul special prevazut de legea noua pentru infractiunea savarsita, se reduce la acest maxim. Daca dupa ramanerea definitiva a hotararii de condamnare la detentiune pe viata si pana la executarea ei a intervenit o lege care prevede pentru aceeasi fapta pedeapsa inchisorii, pedeapsa detentiunii pe viata se inlocuieste cu maximul inchisorii prevazut pentru acea infractiune.
Daca legea noua prevede in locul pedepsei inchisorii numai amenda, pedeapsa aplicata se inlocuieste cu amenda, fara a se putea depasi maximul special prevazut in legea noua. Tinandu-se seama de partea executata din pedeapsa inchisorii, se poate inlatura in totul sau in parte executarea amenzii.
Pedepsele complimentare, masurile de siguranta, precum si masurile educative neexecutate si neprevazute in legea noua, nu se mai executa, iar cele care au corespondent in legea noua se executa in continutul si limitele prevazute de aceasta lege.Cand o dispozitie din legea noua se refera la pedepse definitiv aplicate, se tine seama, in cazul pedepselor executate pana la data intrarii in vigoare a acesteia, de pedeapsa redusa sau inlocuita potrivit dispozitiilor alineatelor precedente.
Art. 15-Cand dupa ramanerea definitiva a hotararii de condamnare si pana la executarea completa a pedepsei inchisorii a intervenit o lege care prevede o pedeapsa mai usoara, iar sanctiunea aplicata este mai mica decat maximul special prevazut de legea noua, tinandu-se seama de infractiunea savarsita, de persoana condamnatului, de conduita acestuia dupa pronuntarea hotararii sau in timpul executarii pedepsei si de timpul cat a executat din pedeapsa, se poate dispune fie mentinerea, fie reducerea pedepsei. Pedeapsa aplicata nu poate fi coborata sub limita ce ar rezulta din reducerea acestei pedepse proportional cu micsorarea maximului special prevazut pentru infractiunea savarsita. Dispozitiile art. 14 alin. 5 se aplica si in cazul condamnarilor aratate in prezentul articol, executate pana la data intrarii in vigoare a legii noi, pedeapsa din hotarare reducandu-se cu o treime.

ContSters47264, utilizator
Asta inseamna ca daca am condamnare ptr emitere cec fara acoperire care in noul cod penal nu se mai pedepseste penal ar trebui sa mi se stearga asta din cazier fara sa mai trebuiasca sa astept termenul de incercare.
Dar daca noul cod penal nu mai intra in vigoare in forma actuala si intrebarea mea nu mai are sens.
Totusi din cate stiu este deja publicat in monitorul oficial si problema este nu codul ci procedura care ar dura cam un an pana la implementare