avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Decontarea a 41.5% din salariul brut al angajatilor ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Decontarea a 41.5% din salariul brut al angajatilor aflati in somaj tehnic

Buna ziua, am avut angajati trimisi in somaj tehnic in luna Aprilie si jumatate din luna Mai (15.05 a fost data reinceperii activitatii) am beneficitat de ajutorul de somaj tehnic pentru luna aprilie urmand sa primim banii si pentru luna mai. Acum cu noua ordonanta in care statul sprijina angajatorii cu 41,5% din salariul brut timp de 3 luni pentru angajatii reveniti la munca din somaj tehnic, intrebarea me este, de cand putem beneficia de acest ajutor? De luna aceasta iunie sau de luna viitoare iulie?
Dispozitiile se aplica incepand cu 1 iunie - OUG 92/28.05.2020 in M. Of. 459/29.05.2020.
Din cele prezentate de dvs, ar trebui sa va incadrati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decontare 41.5% oug 92/2020 nicoleta.mantu1 nicoleta.mantu1 Pentru o societate Horeca-restaurante care a beneficiat de somaj tehnic pentru intreruperea activitatii si care incepand cu 1 iunie 2020 cand s-au deschis ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. am avut in somaj tehnic tot personalul din departamentul ... twinklestar357 twinklestar357 Buna ziua. Am avut in somaj tehnic tot personalul din departamentul administrativ in perioada 16.03 - 12.06. Am intrebat la AJOFM daca pot sa depun si ... (vezi toată discuția)
Ajutor 41,5% la program redus econo econo Ajutor 41,5% Pot solicita cei 41,5% pentru o angajată care a avut șomaj tehnic in luna mai cf .oug 30/2020 si din iunie de cand a revenit la munca i s-a ... (vezi toată discuția)