Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Beneficiile șomerului aflat în plată la angajarea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Beneficiile șomerului aflat în plată la angajarea în câmpul muncii

Sunt șomeră aflată în plată din 4 mai 2020.Din 11 iunie 2020 am semnat contract de munca pe perioadă nedeterminată ,,va rog sa mi spuneți dacă am vreo facilitate că mi am găsit loc de muncă fiind șomer în plată.
Nu aveti.
Da, aveti.

C.i.m. pe ce durata este incheiat?

am semnat contract de munca pe perioadă nedeterminată

intelesesem ca au beneficii somerii care nu sunt in plata.

Șomerii înregistrați la agențiile pentru ocuparea forței de muncă care nu beneficiază de indemnizație de șomaj, în situația în care se angajează cu normă întreagă, pentru o perioadă mai mare de 3 luni, ulterior datei înregistrării la agențiile pentru ocuparea forței de muncă, beneficiază de o primă de activare în valoare de 500 lei, neimpozabilă.

Ce beneficii au somerii la angajare ?
gi-jane2, moderator
Persoanele cărora li s-a stabilit dreptul la indemnizația de șomaj, potrivit legii, și care se angajează cu normă întreagă, conform prevederilor legale în vigoare, și, ca urmare a angajării, le încetează plata indemnizației de șomaj, beneficiază, din momentul angajării până la sfârșitul perioadei pentru care erau îndreptățite să primească indemnizația de șomaj, de o sumă lunară, acordată din bugetul asigurărilor pentru șomaj, reprezentând 30% din cuantumul indemnizației de șomaj, stabilită și, după caz, reactualizată conform legii.
Cornel Vasile, Consilier juridic