Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... contract vanzare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

contract vanzare

buna ziua.mai am o sora.parintii au casa imensa cu teren si absolut totul nou( unde la parter lociesc parintii si la etaj sora)
parintii mai detin 3 terenuri si un apartament cu 3 camere.
in absenta mea si fara ca eu sa stiu acum 2 ani s.au facut acte surorii la acea casa.
citez din contract ...parintii isi rezerva dreptul de uzufruct viager conf art 703 cod civil
eu nici acum nu am acte la acel apartament promis.
la ce sa ma astept si ce mai este de facut dupa 2 ani de minciuna.
multumesc!
Cât timp sunt în viață, părinții dvs sunt liberi să dispună de bunurile lor așa cum doresc.
Nu trebuia să fiți prezent la notar când iau făcut acte surorii dvs. Nici nu erau obligați să vă informeze.

Probabil iau făcut surorii contract de întreținere, să-i întrețină la bătrânețe în schimbul casei.
Dapix, utilizator
ei au decat uzufruct.la mine vor clauze desi voi avea nici un sfert din averea lor.momentan nu am nimic.
Cât ei sunt în viață pot dispune de averea lor așa cum doresc. Succesiunea se va putea dezbate abia după decesul lor.

mihadari a scris:

ei au decat uzufruct.la mine vor clauze desi voi avea nici un sfert din averea lor.momentan nu am nimic.

Păi si uzufructul e tot o clauză. Aceea de a locui și de a folosi imobilul pana la deces. Mai pe românește, să nu poată fi dati afara din casă.
Nu presupune vreo obligatie de întreținere
da.am inteles....dar la mine vor si clauze de intretinere( nu mi se pare corect odata ce apartamentul valoreaza 5o mii euro iar casa 300 mii euro.