avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... contract vanzare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

contract vanzare

buna ziua.mai am o sora.parintii au casa imensa cu teren si absolut totul nou( unde la parter lociesc parintii si la etaj sora)
parintii mai detin 3 terenuri si un apartament cu 3 camere.
in absenta mea si fara ca eu sa stiu acum 2 ani s.au facut acte surorii la acea casa.
citez din contract ...parintii isi rezerva dreptul de uzufruct viager conf art 703 cod civil
eu nici acum nu am acte la acel apartament promis.
la ce sa ma astept si ce mai este de facut dupa 2 ani de minciuna.
multumesc!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cât timp sunt în viață, părinții dvs sunt liberi să dispună de bunurile lor așa cum doresc.
Nu trebuia să fiți prezent la notar când iau făcut acte surorii dvs. Nici nu erau obligați să vă informeze.

Probabil iau făcut surorii contract de întreținere, să-i întrețină la bătrânețe în schimbul casei.
Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Iunie 2020
Dapix, utilizator
ei au decat uzufruct.la mine vor clauze desi voi avea nici un sfert din averea lor.momentan nu am nimic.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cât ei sunt în viață pot dispune de averea lor așa cum doresc. Succesiunea se va putea dezbate abia după decesul lor.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util


mihadari a scris:

ei au decat uzufruct.la mine vor clauze desi voi avea nici un sfert din averea lor.momentan nu am nimic.


Păi si uzufructul e tot o clauză. Aceea de a locui și de a folosi imobilul pana la deces. Mai pe românește, să nu poată fi dati afara din casă.
Nu presupune vreo obligatie de întreținere
da.am inteles....dar la mine vor si clauze de intretinere( nu mi se pare corect odata ce apartamentul valoreaza 5o mii euro iar casa 300 mii euro.

Alte discuții în legătură

Testament sau donatie? GeaninaC GeaninaC Buna ziua, am cateva intrebari despre o situatie cam incurcata, multumesc mult oricui imi poate da raspuns la intrebarile mele. Am plecat din tara in 2008 ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, am și o problema și anume: eu și sora mea avem ... stefan60 stefan60 Bună ziua, am și o problema și anume: eu și sora mea avem un apartament moștenire de la părinți în cotă 50%-50%, sora mea nu are copii, eu am un ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare-cumparare cu sau fara clauza? Simona-Florentina Simona-Florentina Socri mei doresc sa treaca apartamentul pe care il detin pe numele nostru. Ei mai detin o casa la tara unde se vor muta peste cateva luni. Am cazut de comun ... (vezi toată discuția)