avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... contract vanzare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

contract vanzare

buna ziua.mai am o sora.parintii au casa imensa cu teren si absolut totul nou( unde la parter lociesc parintii si la etaj sora)
parintii mai detin 3 terenuri si un apartament cu 3 camere.
in absenta mea si fara ca eu sa stiu acum 2 ani s.au facut acte surorii la acea casa.
citez din contract ...parintii isi rezerva dreptul de uzufruct viager conf art 703 cod civil
eu nici acum nu am acte la acel apartament promis.
la ce sa ma astept si ce mai este de facut dupa 2 ani de minciuna.
multumesc!
Nu va judeca nimeni.Va precizeaza doar cum sta situatia din punct de vedere juridic.

mihadari a scris:

nu va faceti griji mi.am fscut singura casa.apartamrntul de care zic am investit f mult in el si nu e corrct sa ramana suroroi mai ales ca ea a stiut sa puna gheara pe 80% don avere.eu m.am comportat frumos si ma comport in continusre cu parintii...doar va raman surprinsă ca dupa 2 ani aflu de la straini ca sora are acte pe viloi. iareu ii rog de un an sa facem actele.mamaare probl psihicedeaceea nici nu stie ve face...rata realizeaza ca nu e drept...
asa ca nu mai judecati in nestiinta de cauza...

.la revedere

am vb.cu ei de zeci de ori.....da am dovezi ca am investit in acel apartament bineinteles!
Dacă te-ai purtat cu ei la fel de corect precum scrii, e clar.
Probabil ai fugit de scoală, ești cheltuitoare, nu ai acceptat clauza de uzufruct și, pentru a nu vinde munca lor cât sunt în viata nu ti-au mai făcut nici un act.
Schimbați atitudinea fata de ei și sora ta și cu siguranță restul moștenirii va fi al tău.
Ultima modificare: Luni, 15 Iunie 2020
SC QCERT SRL , Consultant resurse umane
si la casa surorii am.muncit.dar asta este...nu au fost sinceri sa.mi spuna cum sta treaba.
la redevere

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testament sau donatie? GeaninaC GeaninaC Buna ziua, am cateva intrebari despre o situatie cam incurcata, multumesc mult oricui imi poate da raspuns la intrebarile mele. Am plecat din tara in 2008 ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, am și o problema și anume: eu și sora mea avem ... stefan60 stefan60 Bună ziua, am și o problema și anume: eu și sora mea avem un apartament moștenire de la părinți în cotă 50%-50%, sora mea nu are copii, eu am un ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare-cumparare cu sau fara clauza? Simona-Florentina Simona-Florentina Socri mei doresc sa treaca apartamentul pe care il detin pe numele nostru. Ei mai detin o casa la tara unde se vor muta peste cateva luni. Am cazut de comun ... (vezi toată discuția)