Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia unica 2020
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia unica 2020

Buna seara, in declaratia unica 2020, la veniturile pentru anul 2019, la capitolul CASS, ce suma trebuie trecuta la baza de calcul daca venitul brut a fost de 7000 lei, singurele cheltuieli au fost plata CASS si a impozitului pe venit, iar PFA a activat 8 luni in anul 2019? In estimativa pe 2019 s-a optat pentru CASS la venituri sub plafon, plata s-a facut in 2019. Multumesc
La partea de cheltuieli pentru 2019 nu vei trece nimic pentru ca cele doua enumerate nu sunt deductibile.
La partea de contributie la sanatate treceti asa cum ati trecut in declaratia depusa anul trecut ca optati sa platiti pentru 6 luni si sa fiti asigrat tot anul 2019, si la partea valorii deja platite, treceti ceea ce ati platit deja pentru cass anul trecut.
Multumesc pentru raspuns. Va rog sa imi spuneti unde (ce capitol, ce rand) trebuie sa trec suma platita pentru CASS anul trecut. Multumesc
Buna ziua, doresc sa obtin bonificatia pentru CASS platit in 2019 pentru anul 2019, cum trebuie sa completez DU 2020 initiala, nu s-a depus pana acum. Multumesc