Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune in instanta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune in instanta

Buna ziua,am cumparat un teren in 2010 printr-un contract de mana cu martori si anul trecut cand a iesit titlul de proprietate am aflat ca exista neintelegeri si trebuie facuta succesiune prin instanta ca sa poata iesi dreptul de proprietate pe numele meu.As vrea sa imi explicati daca se poate face acest lucru avand in vedere ca in 2010 am achitat toata suma proprietarului si atunci nu am stiu ca va fi nevoie de succesiune,cum se poate in cadrul procesului in instanta sa iasa titlul de proprietate pe numele meu daca unul din succesori nu este de acord,il va obliga instanta pe cel care mi-a vandut sa ii dea o suma de bani despagubire?(daca imi puteti spune pe scurt care sunt pasii si cat credeti ca poate dura maxim un astfel de proces).Va multumesc pentru timpul acordat.
Instanțele nu emit titluri de proprietate - adică hâtrtii cu această titulatură- ele dau hotărâri prin care stabilesc o situație sau alta, inclusiv cine e proprietar al unui bun.
Înțeleg că cineva care se considera proprietar în 2010 v-a vândut și a încasat prețul, între timp a murit, abia acum s-a obținut TP și moștenitorii nu recunosc această vânzare?
Dacă da, va trebui să vă judecați cu ei toți și să solicitați ca instanța să emită un act care să țină loc de act autentic (contract de vânzare-cumpărare). Această sugestie, însă, este una generală, pentru că nu știm ce scrie în actul de mână și până când trebuia perfectată vânzarea, de exemplu.