Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Distanta constructii-prescriptie actiune
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Distanta constructii-prescriptie actiune

Buna ziua. Exista o perioada de timp limita (fara a interveni prescriptia dreptului la actiune) de la edificarea unei constructii care violeza art. 611, 612 si 615 Cod Civ. pentru a solicita in justitie respectarea prevederilor respective?
Mai exact, imobil vecin construit pe razor, cu streasina casei si panta acoperisului pe fondul vecin in anul 2007 cu autorizatie emisa in anul 2015 (cu incalcarea normelor legale, cred eu).
Multumesc
raducris77, utilizator
Sesizați Primaria, solicitați demolarea și retragerea conform prevederilor Codului Civil.