Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proprietate pe parti la un loc de casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proprietate pe parti la un loc de casa

Buna ziua,

Daca eu si inca o persoana, dorim sa cumparam un loc de casa, se poate face la notar ca eu sa detin partea din teren unde se construieste casa, iar a doua persoana sa detina partea unde se construieste sa zicem, garajul. Este posibil asa ceva?
Vanzarea unui teren care constituie un lot cu un singur numar topografic, nu se vinde in cote parti. Vanzarea se face dupa dezmembrare. .
BEJENARU PETRU, Expert judiciar