Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Concediu medical
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Concediu medical

Pe perioa de urgenta si de alerta medicul de familie a emis certificate de concediu medical, Asa cum spune legea le-a trmis bolnavului prin e=mail, iar bolnavul la randul sau, tot prin e-mail le-a trimis la angajator. A stat acasa pe perioada prescrisa. Angajatorul i-a platit corect si la timp anajatului perioada in care a fost in incapacitate de munca. Problema este ca acum angajatorul i-a cerut angajatului sa predea fizic concediile medicale ( cele pe hartie) si medicul refuza sa i le dea bolnavului, pe motiv ca a aflat el nu stiu de unde ca nu ar fi fost legal sa le emita, Ce este de facut in situatia aceasta?
mancipri, utilizator