Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Actul de intabulare atacabil?
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Actul de intabulare atacabil?

Vreau sa cumpăr un teren la tara. Terenul este intabulat si cadastrat.
O persoană din sat pretinde că are o parte din acest teren, pe baza unui certificat de moștenitor, prin care nu se identifică in mod cert un anumit teren.
Persoana poate ataca actul meu de proprietate(daca cumpar terenul)?
Multumesc
Mihai Munteanu, utilizator
O intabulare daca nu s-a facut corect se poate anula, da. Am intalnit si eu o faza cand proprietarul a ``ascuns`` certificatul de mostenitor ca sa nu il treaca pe o matusa proprietara. A se nota in astfel de cazuri ca conform regulamentului proprietarul are obligatia de a prezenta actele persoanei autorizate care intocmeste documentatia cadastrala de intabulare, iar persoana autorizata este obligata de a face intabularea conform actelor prezentate de proprietar.
Eu as zice sa cercetati un pic problema, iar daca acel om din sat nu are nimic de ascuns sa va arate acel certificat de mostenitor.