Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Sediu social firma in apartament, destinatie locuinta
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Sediu social firma in apartament, destinatie locuinta

In cazul in care un aparatment, proprietatea unei persoane fizice este inregistrat ca sediu social al unei firme, care nu desfasoara activitate economica la sediu, se schimba destinatia de locuinta a apartamentului?
In nici un caz. Firmele trebuie declarate ca sediu social undeva. In cazul in care firma are si punct de lucru, desfasoara activitate acolo, se schimba datele problemei.
[ link extern ] /
Din momentul in care ati infiintat acolo sediul social al unei societati, ati schimbat destinatia imobilulului.
Nu schimba cu nimic, daca nu se desfasoara activitate economica:
" daca la adresa cladirii este inregistrat un domiciliu fiscal (sediul firmei) la care nu se desfasoara nicio activitate economica, impozitul se calculeaza ca pentru cladiri rezidentiale,"
[ link extern ]
Atat timp cat la registrul comertului,persoana juridica este inregistrata cu sediul social sau lucrativ in condominiu,destinatia spatiului ramane sediu persoana juridica
Nu mai vorbiți prostii, v-am dat și link-ul cu un text scris de un expert contabil, care spune clar că în absența activității economice, asa cum precizează persoana care a deschis topicul, pentru autoritatea locala apartamentul respectiv e locuință rezidențială. Asta e sensul întrebării, nu ce scrie în registrul comerțului.
latka, moderator