avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 625 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Drepturile soțului care a părăsit locuința
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Drepturile soțului care a părăsit locuința

Dacă sunt in divorț cu sotul,el a plecat de acasa,eu locuiesc cu copilul in apartamentul,bun comun cu sotul,el are voie sa intre in casa in absenta noastra sau a mea? Doresc sa schimb încuietoarea si ma amenința că vine cu poliția. Ce pot face ?
Ultima modificare: Miercuri, 24 Iunie 2020
Jokera, utilizator
Buna seara,
Pai bunul este COMUN deci al ambilor.
Raspunsul este evident, daca nu exista ordin de restrictie, sa aiba acces in casa.
Poate sa si locuiasca acolo.
A plecat de bună voie si eu am dreptul la o viata privata ca si el. Dreptul de restricție în ce condiții se obtine?
Ultima modificare: Miercuri, 24 Iunie 2020
Jokera, utilizator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu o sa obtineti un ordin de restrictie ca nu aveti motive.
Si puteti sa schimbati yala daca omul s-a mutat.
Politia nu are ce va face, nu se baga ca nu dvs l-ati alungat.
Sotul are la indemana sa faca cerere de reintegrare in locuinta, Daca va obtine acest drept, va trebui sa il lasati.

4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Sotul poate solicita instantei de judecata reintegrarea in locuinta comuna.(imobilul in care locuiti este proprietate comuna devalmasa ).

Ordinul de protectie este incuviintat cand este traversata o stare de pericol, de catre un membru al familiei, aceasta stare de pericol fiind generate de anumite acte de violente fizica, ori emotionala.

Va sugerez sa ajungeti la un acord, in procesul de divort, ori sa invocati culpa comuna, in vederea desfacerii casatoriei.

Varianta divortului prin acordul partilor litigante este cea mai energica, cea mai eficace varianta de defacere a casatoriei.

O zi frumoasa,

av.Stoica Ioana.

Ultima modificare: Miercuri, 24 Iunie 2020
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu are nevoie să vină cu poliția, ci cu un lăcătuș. Nu prea dați alte amănunte, de când a plecat, are alt domiciliu, etc. Funcție de aceste „detalii”, rezultă ce poate face și ce nu.

Jokera a scris:

Dacă sunt in divorț cu sotul,el a plecat de acasa,eu locuiesc cu copilul in apartamentul,bun comun cu sotul,el are voie sa intre in casa in absenta noastra sau a mea? Doresc sa schimb încuietoarea si ma amenința că vine cu poliția. Ce pot face ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fosta soție a schimbat yala și a solicitat atribuirea provizorie a locuinței. Îmi poate interzice accesul invocând ,,dreptul la intimitate"? Cristofir Cristofir Buna ziua! Va rog sa imi spuneti daca am vreo sansa sa mai locuiesc in apartamentul proprietate comuna cu fosta sotie in urmatoarele conditii, tinand cont de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! am deschis procedura de divorț în vara,primul termen ... Odeh79 Odeh79 Buna ziua! Am deschis procedura de divorț în vara,primul termen fiind în septembrie.Motivul este violenta soțului meu împotriva copiilor majori dar elevi ... (vezi toată discuția)
Divort; partaj neefectuat rox1986 rox1986 Buna seara. Am o situatie...si as vrea sa stiu care poate fi rezolvarea. Daca un cuplu a divortat si nu a facut inca partajul, el s-a mutat de la domiciliu si ... (vezi toată discuția)