Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ajutor de 41,5 % pentru cei reveniti din somaj tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ajutor de 41,5 % pentru cei reveniti din somaj tehnic

Daca angajatii au revenit din somajul tehnic in 15 iunie (cand au fost ridicate restrictiile pentru activitatea societatii) cum se calculeaza cele 3 luni pentru care se primeste ajutorul platit de stat de 41,5% din salariul brut (nu mai mult de 41,5 % din salariul mediu brut)? Din 15 iunie pana in 15 septembrie?
da,aceasta e perioada,dar va trebui intai sa efectueze plata angajatorul,iar in luna urmatoare se va adresa cu cerere A,J,O.F.M.pentru decontare,alaturi de o declaratie pe proprie raspundere si de tabelul cu salariatii respectivi.Cautati pe net formularele.