Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajatul poate refuza atribuțiile ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajatul poate refuza atribuțiile ?

Bună dimineața !

Vă rugăm frumos să ne ajutați cu câteva răspunsuri cu privire la următoarea situație:
- angajatul de la Resurse Umane pune viza CFP ( viza de control financiar public )
pe documentele care implică o plată din partea instituției publice în care lucrez
- pe documentele întocmite de angajatul de la R.U., viza CFP era pusă de un economist
- economistul a plecat din instituție, găsindu-și un loc de muncă mai bine plătit,
ca și contabil
- directorul vrea ca în locul economistului, viza CFP să fie pusă de către jurist,
adică juristul să pună viza CFP doar pe Statele de plată,
iar pe celelalte acte viza CFP să fie pusă de angajatul de la RU
- juristul refuză să pună viza CFP, pentru că nu are curs de pregătire profesională
în acest sens și pentru că nu este plătit pentru așa ceva.
Doar angajatul de la RU care pune viza CFP primește spor de CFP.

Vă rugăm să ne ajutați cu câteva răspunsuri:
- pentru a pune viza CFP pe documente, un angajat trebuie să aibă obligatoriu
un curs de pregătire profesională în acest sens ?
- juristul va trebui să primească spor de CFP doar că pune viza CFP pe Statele de salarii ?
- spor CFP pot primi și angajatul RU și juristul ?
- instituția publică poate încheia un Contract de prestări servicii sau un CIM pentru ca cineva să pună această viză CFP ?
oanaportar, utilizator
În Lege 153/2017, privind
Drepturi salariale pentru activitatea de control financiar preventiv
se spune că:
- Salarizarea - Alte drepturi salariale -
Art. 15. - Drepturi salariale pentru activitatea de control financiar preventiv
Personalul care exercită activitatea de control financiar preventiv,
pe perioada de exercitare a acesteia,
beneficiază de o majorare a salariului de bază cu 10%.

Acest lucru ar însemna că și angajatul RU și juristul
vor primi spor CFP ?
... pentru că în Lege se spune că
personalul care exercită activitatea de CFP
va primi spor CFP.

- dar cum i se va calcula de exemplu juristului
sporul CFP,
dacă acest va pune viza CFP
doar pe Statele de plată ?
........ în Lege se spune că angajatul care pune viza CFP
poate analiza și apoi să pună viza CFP .... în cel mult 3 zile .....
iar juristul va avea tot interesul să țină actele 3 zile .....
și atunci, cum i se va calcula sporul CFP pentru jurist ? ...
după cât va ține actele la el ? adică
după numărul de zile cât va ține actele la el ?
oanaportar, utilizator
Juristul a spus că
nu poate să aplice viza CFP pe documente pe care le avizează
în calitate de jurist.
Din alt punct de vedere, nu poate din cauza vechimii legale
pentru aceste atribuții și experiența financiar-contabilă care îi lipsește ..... cu desăvârșire
iar decizia directorului va trebui avizată de jurist pentru legalitate.....

Vă rugăm frumos o părere față de această situație.