avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime in munca in timpului somajului...tehnic.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime in munca in timpului somajului...tehnic.

Buna ziua !

1) In anii 1993 - 2000 am lucrat la o firma cu carte de munca, pe perioada iernii in jur de 3 luni pe an ne bagau in somaj tehnic ( asa ne spuneau) . Vad in cartea de munca in lunile respective scrie doar "somaj" si nu "somaj tehnic". In dreptul somajului scrie "Benef. de prevederile L1/1991 " .

Intrebarea mea este daca in perioada respectiva in lunile cand am stat acasa in somaj imi este afectata vechimea anilor la calcularea pensiei ?


2) In 2011 ne-au scanat cartile de munca , intre anii 1993 - 2011 probabil dovada o vom face cu aceste carti de munca ...?

3) Anul de armata (stagiul militar obligatoriu) se pune ca an de vechime in campul muncii ? Inainte de armata si dupa armata am fost angajat la aceasi firma .

Multumesc anticipat
Ultima modificare: Joi, 25 Iunie 2020
Livius74, utilizator
Cel mai recent răspuns: Livius74 , utilizator 14:42, 29 Martie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1) In anii 1993 - 2000 am lucrat la o firma cu carte de munca, pe perioada iernii in jur de 3 luni pe an ne bagau in somaj tehnic ( asa ne spuneau) . Vad in cartea de munca in lunile respective scrie doar "somaj" si nu "somaj tehnic". In dreptul somajului scrie "Benef. de prevederile L1/1991 " .

Intrebarea mea este daca in perioada respectiva in lunile cand am stat acasa in somaj imi este afectata vechimea anilor la calcularea pensiei ?

Perioada în care o persoană a beneficiat de indemnizaţie de şomaj constituie vechime în muncă numai dacă drepturile aferente s-au primit sub imperiul Legii 1/1991, , potrivit art.15 din acest act normativ, perioada pentru care o persoană este îndreptăţită să primească ajutor de şomaj sau de integrare profesională constituie vechime în muncă şi în aceeaşi unitate


2) In 2011 ne-au scanat cartile de munca , intre anii 1993 - 2011 probabil dovada o vom face cu aceste carti de munca ...?


Vechimea in munca stabilita pana la data de 31 decembrie 2010 se probeaza cu carnetul de munca.

3) Anul de armata (stagiul militar obligatoriu) se pune ca an de vechime in campul muncii ? Inainte de armata si dupa armata am fost angajat la aceasi firma
.

1. art.20 din Legea nr.3/1977
(2) Constituie vechime in munca si timpul in care o persoana incadrata in munca si-a intrerupt activitatea deoarece:
a) a indeplinit serviciul militar in termen, a fost concentrata, mobilizata sau in prizonierat;
...

Asadar, de la 1 iulie 1977 si pana la data de 01.04.2001 - data abrogarii Legii nr.3/1977 - , perioada in care s-a indeplinit serviciul militar in termen constituie vechime in munca.

In prezent, dispozitiile legale in materie considera perioada de stagiu militar ca fiind perioada asimilata stagiului de cotizare la pensie.

2. Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice :
ART. 49
(1) În sistemul public de pensii se asimileazã stagiului de cotizare şi perioadele necontributive, denumite în continuare perioade asimilate, în care asiguratul:
...
c) a satisfãcut serviciul militar ca militar în termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilitã, a fost concentrat, mobilizat sau în prizonierat;
...
Multumesc frumos !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vechime in campul muncii ivanvintilica ivanvintilica Am terminat liceul in 1976. Nu am intrat la facultate si am fost luat in armata. Stagiul militar se considera vechime in munca? (vezi toată discuția)
Pensie viorelv viorelv Scoala militară se recunoaște la timpul efectiv lucrat sau nu pentru pensie la politisti? (vezi toată discuția)
Stagiu militar Sisi03 Sisi03 Stagiul militar intra la vechimea in munca? (vezi toată discuția)