Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general sold cont 542
Discuție deschisă în Contabilitate în general

sold cont 542

Buna ziua,

ma confrunt cu o situatie si am nevoie de suportul/expertiza dvs.
la o firma mica, prelauta recent am un sold debitor in 542 colosala, 190000 ron, suma adunata de-a-lungul anilor.As dori sa stiu in ce circumstante pot sa reduc / curat soldul acestui cont?, evident nu am acte doveditoare a banilor insusiti de catre asociati, ce pot sa fac sa fie corect dpdv contabil si fiscal, fara sa se lase cu amenda prea mare la control?
Buna ziua,
In mod normal inchiderea contului 542 se face prin justificarea avansurilor prin documente / cheltuieli sau prin restituirea sumelor.
La un eventual control aceste sume pot fi reconsiderate ca si dividende si calculate in consecinta impozite si penalitati.
Daca sunt sume nerepartizate in Rezultatul reportat se pot repartiza pe dividende , achitat impozitul aferent si apoi inchise aceste avansuri.
Audit Vic Cont, Contabil
Multumesc pentru promptitudine, puteti eventual sa imi scrieti notele contabile aferente solutiei oferite de dvs?