avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 112 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune gratuita si totusi nu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune gratuita si totusi nu

a murit bunica si a trebuit sa facem succesiune ca sa inchidem cardul de pensii.
cardul nu se putea prelungii - sa -l alimentam noi si sa ramana deschis, sa putem amana succesiunea.
niciun notar din pitesti nu a vrut sa faca succesiunea gratuit. sau s-o faca macar partial. rezultat 1700 de lei.
motivul ar fi ca li se intarzie plata.
atunci de ce mai spune legea ca e gratuit?
pot sa cer banii inapoi de la primarie sau undeva?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util


cosmin9 a scris:

multumesc
era o vorba ca ar fi gratuita in primele 6 luni....
probabil ca era vorba de lipsa impozitului de 1 %
banca a refuzat actul de deces si a solicitat succesiune , chiar daca este doar unul singur , tatal meu...
ma asteptam sa coste, dar pentru un singur apartament prost si nerenovat si un card de pensii gol mi se pare bataie de joc, sunt doua pensii de-ale lui taica-meu si ceva mai mult decat am eu salariul....
o saptamana buna!


6 luni era termenul de opțiune succesorala (in care puteai accepta sau renunta la succesiune) in vechiul Cod civil.
Este pe principiul telefonului fără fir.
Cetățenii aud doar cuvantul "gratis"/"gratuit", fără să își pună problema daca e adevarat, cum și în ce condiții.
Cat despre impozit, ca moștenitori, sunteti scutiți daca dezbateti succesiunea in termen de 2 ani de la deces.
Succesiunea trebuie dezbătută oricum, indiferent ca e un singur moștenitor sau zece.
Masa succesorale se calculează în funcție de valorile orientative din expertiza notariala, care valori sunt in functie de zona, anul construcției, etaj etc etc., indiferent daca imobilul este degradat, uzat, ca nu se duce nimeni pe teren să verifice.
Oricum in viziunea clienților tot ce se tranzactioneaza este rau, uzat, paraginit, degradat. Încă nu am cunoscut o persoană care să recunoască valoarea reală.
Daca erați nemulțumiți de valoarea din expertiza notariala, va puteati adresa unui expert care să vă facă un raport de evaluare in functie de situația dvs.
va cred dar un apartament de 2 camer facut in 60 zona 3 si nevaruit de 35 de ani , asta era, in pitesti - nu vi se pare mult?
nu a u vrut fara succesiune
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pai vindeti acum apartamentul si va scoateti aia 1700 lei.Va recuperati cheltuiala si va mai ramane.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ca sa "inchideti" "cardul de pensie", adica contul in care bunica incasa pensia pe care o ridica de la bancomat prin intermedul cardului bancar nu aveati de facut nimic, nici macar sa anuntati banca despre deces. Cec, spre exemplu, inchide automat contul, in cazul celor carora le intra doar pensiile in cont, dupa 3 luni in care nu a mai intrat nimic. Cei 1700 de lei probabil sunt costurile aferente dezbaterii succesiunii pt. bunurile imobile - apartamentul.
Ultima modificare: Vineri, 3 Iulie 2020
friday_325, utilizator

Alte discuții în legătură

Succesiune maria mateias maria mateias tatal meu a decedat in anul 2000. sora mea care a locuit in olanda si avea dubla cetatenie a decedat si ea in anul 2004. pentru ca nu stiam cum trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Taxe transfer bani urmasi in caz de deces parinte SorinGeo SorinGeo Buna ziua, In cazul decesul parintelui, pentru transferul bancar al banilor in contul personal al acestuia in cel al copiilor mostenitori se percep taxe ( ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire mihaela n. mihaela n. Buna ziua. As dori sa imi spuneti cum ar trebui sa procedez in urmatoarea situatie si cam care sunt costurile unei astfel de actiuni: Locuiesc in apartamentul ... (vezi toată discuția)