Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procura vanzare si incasare bani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procura vanzare si incasare bani

Buna ziua,

Va deranjez cu urmatoarea intrebare aferenta unei procuri de vanzare -cumparare si incasare bani.
In procura apare urmatorul text:

"Mandatarul nostru este imputernicit sa ne reprezinte cu puteri depline in fata oricarei societati bancare, va putea deschide in numele nostru si pentru noi conturi ...semand in numele nostru si pentru noi"

apoi

"mandatarul va incasa pretul in limitele prezentului mandat, semnatura sa fiindu-ne opozabile"

Intrebarile mele sunt:

1. pentru a se folosi acest mandat trebuie ca imputernicitul sa deschida obligatoriu conturi bancare pentru vanzatori pe numele lor?

2. imputernicitul poate deschide un cont bancar in numele sau, in beneficiul vanzatorilor, unde se vor incasa banii?

Multumesc,

1.Mandatarul "va putea deschide in numele nostru si pentru noi conturi...", in consecinta, decizia va apartine "mandatarului" :)

2.Teoretic imputernicitul poate deschide cont bancar in numele sau dar nu poate fi in beneficiul "vanzatorilor mandanti".Acestia pot aparea doar ca persoane imputernicite sa ridice din cont diverse sume de bani...

3.Exista posibilitatea "consemnarii" acestor sume de bani, la o unitate bancara, de catre mandatar, in beneficiul mandantilor.
buna ziua!
eu nu va inteleg!
ce vreti sa faca omu asta sa va lase banii in notariat?!!
poate sa va incaseze banii cash si va ramane incarcat cu aceasta suma.
daca pretul vanzarii se plateste prin banca atunci banii sunt direct virati in contul dvs.
Multumesc pentru raspunsuri.Referitor la ele am urmatoarele nelamuriri:

1. sa inteleg ca este optiunea mandatarului daca va deschide sau nu in numele vanzatorilor si pentru ei. In cazul acesta, eu inteleg ca el poate sa deschida si in numele sau (mandatar) sau sa incaseze cash banii. Corect?

2. tinand cont ca mandatarul deschide un cont in numele sau la banca x... in contractul de vanzare cumparare este corecta exprimarea "suma se va incasa prin transfer bancar din contul RO... in contul RoMandatar deschis in numele mandatarului in beneficiul vanzatorilor"?

Lucrul spre care vreau sa bat cu aceste intrebari, este daca exsiat un risc pentru vanzator si cumparator este acoperit dpv al contractului de V/C realizat cu imputernicirea descrisa mai sus si cont deschis pe mandatar?

Daca e sa fim pesimisti :), mandatarul poate incasa banii si sa nu ii dea vanzatorului. Dar daca tot are procura de v/c...ce nu poate face...:)

ioana_cristea a scris:

buna ziua!
eu nu va inteleg!
ce vreti sa faca omu asta sa va lase banii in notariat?!!
poate sa va incaseze banii cash si va ramane incarcat cu aceasta suma.
daca pretul vanzarii se plateste prin banca atunci banii sunt direct virati in contul dvs.

problema este daca mandatarul deschide cont bancar in numele sau si incaseaza banii in contul deschis de el? (in contract de v/c scrie ca acest cont este deschis pe numele mandatarului in beneficiul vanzatorilor).
buna ziua!
depinde ff mult de cum suna aceasta procura!dc este o optiune sau obligatie!
dc mandatarul are optiunea sa deschida sau nu cont rezulta din procura.
daca pretul se incaseaza prin transfer bancar banii vor fi virati in contul vanzatorilor.