avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 561 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reabilitarea termica a blocului din fonduri europene
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reabilitarea termica a blocului din fonduri europene

Buna ziua. In urma cu 3 ani, asociatia de proprietari a facut demersuri pentru obtinerea de fonduri europene pentru reabilitarea termica a blocului. Din totalul de 20 familii, 2-3 familii nu am fost de acord. Cu toate acestea s-a continuat procedura. Dupa 3 ani, acum, au inceput lucrarile si suntem obligati sa schimbam geamurile,, sa zidim si sa inchidem balcoanele cu geamuri termopan . Mentionez ca 18 familii avem geamuri termopan puse de catre noi si tot atatea familii avem centrala termica proprie. 2 familii nu dorim sa inchidem balcoanele si nu dorim sa schimbam geamurile. Ce este de facut in aceasta situatie?
Ultima modificare: Luni, 29 Iunie 2020
Carmeno, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 21:56, 29 Iunie 2020
1 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Conform disp L nr 196/2018 hotararile in adunarea generala,privind executarea de lucrari de intretinere si reparatii parti comune condominiu se iau cu majoritate
Hotararile adunarilor generale ale asociatiilor de proprietari sunt obligatorii
Proprietarii care apreciaza ca hotarea adunarii generale este contrara dispozitiilor in vigoare sau le incalca drepturile legitime ,sau le genereaza prejudicii,au dreptul legal sa conteste in instanta hotararile adunarilor generale ale asociatiilor de proprietari
Probkema cu care va confruntati este delicata deoarece,interesul asociatiei de proprietari este ca prin modernizarea si eficientizarea energetica a condominiului sa se obtina efectul scontat respectiv de aducere intreg condominiu la grad ridicat de eficienta energetica
Pentru a se obtine eficienta energetica a cladirii este obligatoriu sa existe instalate/montate sisteme de protectie termica de aceiasi generatie,respectiv inlocuirea tuturor sistemelor vechi
Initial,discutati cu reprezentantull legal al asociatiei de proprietari=presedintele de asociatie,studiati atent raportul juridic de excutare modernizare,verificati atent obligatiile sumate de catre parti,inclusiv elementele de tamplarie care urmeaza sa fie instalate
Daca detineti documente legale care sa probeze ca detineti generatie identica si caracteristici tehnice identice acelora care urmeaza sa fie instalate,puteti conveni pastrarea tamplariei termopan instalate de catre dv

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Important!buna ziua! am si eu o intrebare :sunt obligata sa accept geamuri ... DollyDots DollyDots Buna ziua! Am si eu o intrebare :sunt obligata sa accept geamuri termopan daca eu nu imi doresc asta,exista lege care ma poate obliga? Va rog astept un raspuns ... (vezi toată discuția)
Reabilitare termica a blocului si obligativitatea schimbarii termopanelor Nicu2015 Nicu2015 Buna ziua. Locuiesc de cativa ani in blocul E21, din str. Nicolae Sebe, nr. 11 sector 3 Bucuresti. Cand m-am mutat in acest apartament tot ceea ce tine de ... (vezi toată discuția)